Precis. Det är ju inte direkt vanligt att du kan köpa 2-3 miljoner men bara betala 1 miljon för det. Varför skulle någon erbjuda dig detta?
Vanligtvis så anses ju inköpspriset vara värdet på bostaden, just eftersom det precis såldes för det. Sedan kan man (ur amorteringssynpunkt) omvärdera först efter 5 år. Men jag vet inte vad som gäller när man medvetet köper/säljer något till underpris.
Skatteverket kan väl kanske ha åsikter också, åtminstone för den person som nu antagligen inte behöver betala vinstskatt. Eller t.o.m. får tillbaka eftersom bostadens värde “sägs” vara under vad den köptes för, för massa år sedan. Även om så egentligen inte är fallet. Det skulle ju kunna vara någon form av skattefusk, och det är ju som bekant det allvarligaste brottet i detta land