Lysa Fondrobot- Mitt första steg

Hej Jan & Caroline,

Då jag är en rookie i detta ämne är jag extra tacksam för er podd och även extra mottaglig för vägledning ?

Jag gick in igår och började ett månadssparande med 22% av min lön. Mitt mål med mitt sparande är FIRE ? och till en början på 10 års tidsplan. Som förslag av roboten fick jag 48 % aktier och 52% räntefonder. Enligt nybörjare portföljen med 5-10 års perspektiv rekommenderar ni 60% aktier & 40% räntefonder. Bör jag justera till det 60/40 principen enligt er expertis rådgivning?

Är mycket tacksam för vägledning ?

Mvh
Zina ?

Det kan nog vara vettigt att börja försiktigt med en låg aktieandel om du inte är van eller bekväm med risk. Aktier kan svänga mycket kraftigt och ligga på minus under långa perioder (flera år), då är det viktigt att man inte säljer för att man blir rädd eller börjar tvivla.

Du kan (nästan) räkna med att globalfonder kan komma att halveras i värde någon gång under din livstid, att sverigefonder kan förlora 70% av sitt värde någon gång under din livstid och att branschfonder kan förlora 90% av sitt värde någon gång under din livstid.

Och såklart gällande enskilda aktier, där kommer en del bolag gå i konkurs under din livstid alltså tappa 100% permanent.

Det är så marknaden fungerar och det måste man acceptera, aktier är riskfyllda.

När värdena förändras måste man vara övertygad att de kommer tillbaka så att man vågar köpa på sig mer och inte säljer på botten.

 

Eftersom du har fått förslaget 48/52 av lysa så kanske du har angett att du inte är 100% bekväm med risk och du har fått ett lite försiktigare placeringsförslag.

 

Vanligtvis brukar vi rekommendera 10% aktier per år du kan låta pengarna vara. dvs 10 år, då kan du egentligen ha 100% aktier och nästa år sänker du till 90% aktier osv. Men då gäller det att man inte får panik när man ser att ens aktier minskar i värde, för det kan och kommer garanterat hända.

 

Jag hade nog kört lysas fördelning ett år. se hur du reagerar när det svänger sen kan du utvärdera nästa år om du vill ha mer eller mindre risk.

 

Det mest rationella är egentligen att ta maximal risk de första åren kanske till och med med lånade pengar för att sen successivt minska risken ju närmare målet man kommer. Men då gäller det att hålla i sig när det stormar.

Tack så mycket för dina värdefulla inputs, det uppskattas! ???

Ah såg nu att du hade 5-10 års horisont. Ja då kan 50%-100% vara vettigt beroende på hur riskbenägen du är.

Heej! Hur menar du 50-100%? ?

Ser att du läst lite om FIRE men du går ‘bara’ in med 22% av din lön? Lite väl optimistiskt kanske? Kommer ge dig lote psykologiskt stöd istället: Gå INTE in för hårt! Lägg upp ett sparande som är långsiktigt och realistiskt, och hylla dig själv att du satsar på framtiden! Men kan inte rekommendera en rookie att satsa på FIRE, man måste offra betydligt mer än 22% av sin lön, kanske 50-60% i flera år, är du beredd att göra det?

Man måste också förstå att livet händer och livsmålen ändras, sikta på att få en härlig guldkant på tillvaron vid pension och allt utöver det är såklart plusikanten!

Vill inte låta pesimistisk och krossa dina nuvarande drömmar, bara ge en nyanserad och realistisk syn på sparande och FIRE :slight_smile:

Tusen tack! Håller helt med dig???
Uppskattar dina inputs??