Jag känner att detta hamnade lite väl långt ner som inlägg 222 i en annan tråd och förtjänar att lyftas lite mer eftersom det hanterar en relativt vanlig invändning mot LYSA bland oss nördar som låter:
Jag gillar inte LYSA för jag håller inte med om att man ska ha 20% överexponering mot den svenska börsen.
Nu kan man ta bort den överexponeringen om man vill.
Sedan kan jag ha en personlig åsikt kring att de som inte gillade Lysa innan, så kommer detta inte vara det som skiftar nålen så att säga, eller har jag fel?
Oavsett vilket - cudos till @Lysa som lyssnar och gör en bra tjänst i min mening bättre. Och nej, jag har INTE fått betalt för att skriva detta. Personligen tycker jag som tidigare att 20% Sverige är alldeles utmärkt och det är inte något jag avser ändra.
PS. En annan sak jag upptäckte som Lysa smygsläppt är en gåvo-funktion i appen. Dvs. att man kan ge pengar in på någon annans konto. Praktiskt inför kommande student / dop-tider eller födelsedagar. Själva har vi alltid fått göra: “här är Swish, sätt nu in det på ditt Lysa-konto”. Nu kan man liksom skippa det steget.
I mitt fall så har du faktiskt fel. Jag vill investera i Sverige till 0% avgift (Nordnet Index Sverige) och då vill jag inte betala Lysas högre avgift på den delen. För globaldelen är jag beredd att betala en högre kostnad. Därmed är detta inte för mig enbart en filosofisk fråga utan avgiften på Lysa har även sänkts i och med denna funktion (i mina subjektiva ögon).
Så jag kommer nog flytta en delmängd av mitt sparande till Lysa. Jag kommer inte använda Lysa på det sätt som det är tänkt (dvs. ha allt kapital på Lysa). Men pengar som jag annars skulle investerat i en vanlig globalfond, kommer jag nog delvis flytta till Lysa för att få bredare diversifiering på en del av mitt kapital. Avgiftsskillnaden mot Storebrand Global All Countries A SEK blir nu mera rimlig att ta.
Det är ju exakt det man inte ska behöva göra eftersom då måste man bilda sig en uppfattning i frågan och då är vi nere i kaninhålet som t.ex. denna tråden är med 200+ svar. Därför tycker jag att det är en bra grej att det inte är något man kan göra själv, utan typ de gör det åt dig om man nu tycker att det är en jättefråga i ens liv (hint: nej, det är det inte för de flesta )
Jag kommer att ändra. Att Lysa har 20% sverige var det som gjorde att jag flyttade bort hälften av mina pengar.
Det är lite lustigt att Lysa anger att anledning till att de går emot marknadsvikt är valutarisken. De har alltså delvis baserat att gå emot forskningen med en illusion.
Om du skickar en gåva till en kund får du 20 % rabatt på Lysas (antag förvaltnings-)avgift i tre månader. Om du har 30 miljoner kronor så är denna avgift 0,181 %. 20 % rabatt på denna avgift under tre månader innebär då att du sparar 2715 kr på ett helår. Om du har 5 miljoner kronor sparar du ~600 kr.
Så om ni vill tjäna pengar vet ni hur mycket ni kan spendera för att locka folk till Lysa.
Är det någon som försökt ändra home bias? Jag och min sambo hittar inte hur man gör. Jag hade kontakt med Lysas support och enligt dem så ska man gå in på konto-innehav-aktier och så ska det finnas någon knapp där med “övervikt mot Sverige” som man ska bocka av, men vi hittar banne mig inte den .
Precis! Förutom då att alla studier jag läst på området säger att övervikt på hemmamarknaden ger bättre riskjusterad avkastning, och även om jag inte sett explicit forskning som pekar ut valutarisken som orsak så har jag definitivt läst forskare som sagt att anledningen till att man får en lägre risk av hemviktning är minskning av valutarisken. Och jag har svårt att se en annan faktor som skulle ge den effekten.
Men om du har studier som säger motsatsen så vore det intressant att se!