- Föreningen har en stor underhållsfond. De ökade dessutom underhållsfonden med 377000 kr, ca 455 kr/månad per lägenhet.
- Det tyder på att styrelsen till viss del sparar ihop pengar innan renoveringar. Det går att ha olika åsikter om. Personligen ogillar jag det eftersom det innebär att dagens boende får betala för framtida underhåll, trots att nyttan med underhållet kommer framtida boende till del.
- Det kan vara OK om de har ett stort planerat underhåll det närmaste året. Men annars är det bättre att amortera på lånen.
- Det är alltid bättre att amortera på lånen än att bygga upp en stor kassa i föreningen. Lånen betalar de ju ränta på och det brukar inte vara svårt att ta upp nya lån när behovet uppstår.
- Föreningen har amorterat 2,5 miljoner på lånen, ca 3000 kr/månad per lägenhet.
- Föreningen bör amortera på sina lån. Tvärtom mot underhållsfonden så är amortering ett sätt för dagens boende att betala för sitt eget slitage.
- Amorteringstakten är på 10%. I den takten blir föreningen lånefri på bara tio år. Lånen bör minska i samma takt som fastighetens underhållsbehov, alltså att man betalar av för att kunna ta upp nya lån när det är dags för renoveringar. Om man ser det på det sättet så räknar styrelsen just nu med enorma underhåll de närmaste tio åren.
Alla föreningar tänker olika i sådana här frågor. Styrelsen är ofta lekmän som gör jobbet på fritiden. Det kan vara så att styrelsen vet något som jag inte vet, och att de har en plan med det stora sparandet. men det kan också vara så att de är onödigt rädda för risk och lån. Det är inte alla styrelser som har tänkt igenom sin “ideologi”.
Är det någon som vet vad som är en normal amorteringstakt i en brf?