Morrow kreditkort stöder nu e-faktura

Fick precis ett mail där Morrow (föredetta Komplett) meddelar att man nu tillhandahåller e-faktura.

Jag hade nästan trott att man skulle avveckla kreditkortsprodukten då man inte tar emot nya kunder för tillfället.

Återstår att se ifall standardbeloppet motsvarar minimibetalning eller hela den utestående summan… Hoppas på det senare.

Allt gott!

2 gillningar

Det spelar väl ingen roll. Anmäl vad du vill ha så får du det.

1 gillning

Jag fick också det mailet.
En fråga relaterat till detta. Om jag ska använda bufferten jag har hos Morrow tar det väl två arbetsdagar tills jag har pengarna på min huvudbank, vilket är lite dumt tycker jag. Det kan ju vara så att man behöver pengarna på en gång, inte om två dagar.
Kan jag då göra så att jag utnyttjar krediten jag har, för över pengar till min huvudbank och sedan betalar tillbaka krediten direkt? Lite omständligt tycker jag…

Kan meddela att det tyvärr är minimibeloppet de e-fakturerar. Enkelt att kolla specen och ändra beloppet själv förstås, men rätt sopigt.

3 gillningar

Och tyvärr går det inte att få e-fakturan direkt utställd på hela beloppet! Du måste själv gå in på din bank och ändra om du inte vill ha på avbetalning. Mycket dåligt Morrow!

3 gillningar

Precis - se upp med kreditkortsefakturor - lätt att man bara får minimibeloppet och är man trött råkar betala det och tro att man betalat allt.

Är sur. Jag hade Kompletts kreditkort förr men bytte till ett mer fördelaktigt kort. Efter ett tag fick jag byta till Norwegian för mitt förra kort (Refunder) blev dåligt. Skulle vilja ha Morrow men har väntat snart ett år på att de ska öppna upp ansökningarna.

1 gillning

Fick du det beskedet av kundservice? :frowning:

Javisst. Beskedet var att det kanske någon gång i framtiden skulle bli möjligt att få faktura på hela beloppet. De gör det besvärligt att följa deras egna rekommendationer. På fakturan står det: ”Vi rekommenderar att du betalar hela det utestående beloppet.”
Krånglet att själv lägga in mailfakturan i internetbanken har ersatts av krånglet att ändra beloppet. Fortfarande risk att drabbas av onödiga kostnader vid glömska.

1 gillning

Morrows nya e-faktura-stöd fick mig nu att göra slag i saken och ansöka om ett Norwegian-kort :sweat_smile: Förifyllt minimibelopp… bah!

Vet du när i månade. man får efakturan? Jag har inte fått min än och morrowbank support förstår inte vad jag menar

Jag fick min e-faktura igår.

I övrigt såg jag nu att man kan betala fakturan med swish via Morrow-appen

och då va det bara ett klick för att betala HELA beloppet

4 gillningar

Varför Morrow och inte Norwegian?

Jag har haft Morrow länge (sen det va Komplettbank) och är ju nöjd men Norwegian är ju typ identiskt?

Båda har 0.5% generell bonus, avgiftsfria kontantuttag, snarlik reseförsäkring

Enda vesäntliga skillnaderna jag vet

  • Morrow har 4% på komplett.se och 1% på enskilda storköp över 20 papp. Medan Norwegian har 5% på hotels.com och 10% på hyrbil
  • Morrow har 1.75% valutaväxlingspåslag medan Norwegian har 1.99%

Morrow har lite längre kredit, så räkningarna täcker första till sista från föregående månad, man får räkningen ca 7e och betalar 27e.

Norwegians räkning täcker 15e till 15e.

Annars verkar Norwegian bara ha fördelar. De har bättre web med fler funktioner, de är integrerade mot min bank så att jag ser transaktionerna från kortet i bankappen, de kan ange hela beloppet förifyllt på e-fakturan mm.

1 gillning

Vaaa? Det kan jag inte göra i min app

Norwegian stödjer bara cashback upp till 500kr per år.

1 gillning

Oj, det lät som en dealbreaker utöver tidpunkt för fakturering. Måste man lägga resten av poängen på flygbiljetter?

Man kan bara använda ett av systemen i taget och de har samma gräns på 100k om året.

Är det ens lagligt att avstå från att fakturera fullt belopp? Är inte detta en form av bedrägeriförsök att sätta upp e-faktura och sedan medvetet försöka få kunderna att missa fullständig betalning och därigenom kunna profitera på förseningsavgifter?

Definition enligt följande från polisens hemsida:
“Bedrägeri är när en gärningsperson lurar någon att göra något eller att låta bli att göra något för att själv tjäna på det ekonomiskt. Den som blir lurad skadas ekonomiskt.”

2 gillningar