Nisch-fonder med högre risk under minst 10 år?

Hej allihop,

jag är specialistläkare sedan ett år tillbaka och har nu när halva mitt liv passerat börjat tjäna rejält med pengar för första gången.

Jag nästan alla mina tillgångar placerade i globala fonder (mestadels passiva). Jag har en buffert på ett lättillgängligt räntekonto, men har valt att helt avstå från räntefonder (mest av ointresse).

Jag har noterat att i princip alla fonder innehåller samma företag (Microsoft, Meta, Ericsson, Tesla, Lilly). Jag är därför intresserad av diversifiering och därmed fonder som täcker andra branscher eller regioner. Jag är även beredd att ta ta klart mer risker med en del av kapitalet.

Kan någon rekommendera lämpliga fonder med högre risk och/eller andra marknader som är tillgängliga från Nordnet (även aktiva fonder intresserar mig)?

Jan och Caroline, tack för en bra podd.

Ps. Jag skriver här efter att ha gjort missen att följa Privata Affärers modellportfölj. Insåg dock snabbt att ev. vinst naggas i kanten av att man aldrig kan få samma kurs som Privata Affärer. Kursen sticker iväg åt fel håll direkt efter att PA köpt aktien de rekommenderar. Skippar helt PA:s råd i framtiden.

Det är enkelt att ta mer risk utan att öka förväntad avkastning.

Ett sådant exempel är aktiva nisch/tema fonder.

“Nischfonder är som att sätta eld på dina pengar”

4 gillningar

Ja, det kan jag tänka mig. Men några alternativ borde ändå finnas om man hakar på någon som verkligen gör sitt jobb och analyserar någon mindre marknad eller bransch. Jag vet att man i det här forumet starkt förespråkar globala indexfonder till låg avgift. Men att satsa 10 % av sparade medel i med s.k. “kvalificerad gissning” kan ju inte vara helt fel.

Typ mindre fond på annars okänd marknad eller bransch eller något dylikt.

Inte helt fel. Men 10% fel…

Nej. Statistisken är glasklar. Det går inte att indentifiera dessa före avkastningen är hög med någon rimlig sannolikhet.

Du kommer inte kunna skilja agnarna från vetet. Det finns spaltmeter med forskning på detta.

2 gillningar

En global småbolagsfond kanske kan vara något?

1 gillning

Hävstång är ett bättre sätt att öka risken och tillhörande avkastning än att slänga pengarna på nischfonder

1 gillning

Hävstång genom billigt bolån eller portföljbelåning och/eller tilta mot faktorer som exempelvis small cap value.

1 gillning

Några bra alternativ som har högre risk och högre förväntad avkastning än global indexfond om du vill krydda till portföljen:
ZPRV
ZPRX
AMF småbolag

Även Tillväxtmarknader kan vara ett bra komplement till globala aktier.

4 gillningar

Givetvis kan jag som oengagerad lekman inte avgöra vilken fond som kag ska köpa. Men man kan ju få idéer från Morningstar och tips i ett sådant här forum.

Hävstång låter intressant. Bara belåningen är hanterbar vid förlust.

Lyssnade två gånger på en av Jans poddar enligt vilken någon professor faktiskt rekommenderade hävstång, särskilt i början av sparkarriären. Går allt åt fanders så får man starta om igen, med tiden så är chansen ändå stor.att man lyckas. Så sa experterna i podden i alla fall!

Tror få är supersugna på att belåna sig och starta om med hävstång igen efter man gått i personlig konkurs och gjort sig skuldfri. :joy:

2 gillningar

Jag menade självklart inklusive sådan information.

Jag vidhåller att alla aktiva tematiska/nischfonder är skit. Det finns inget bra sätt att investera i dem för att slå marknadsvikt riskjusterat och det är en urusel metod för att höja risken och förväntad avkastning.

1 gillning

Givetvis mycket bra synpunkt! Men det skadarju inte att.prova metoden en gång och sedan ge upp “halvvägs” och spara utan hävstång framöver om man går i konkurs.

Jo det gör det eftersom din livsavkastning är multiplikativ (exklusive sparande över tid).

Missar du 10% av ditt kapital när du är 20 år gammal så kommer du ha tappat 10% av din livsavkastning på det tidiga kapitalet. Det blir alltså större och större belopp de där 10% motsvarar över tid.

En fond med bolag du inte får så mycket annars är Swedbank Robur Small Cap EM som alltså innehåller småbolag i tillväxtmarknader. Om detta ger högre avkastning står dock skrivet i stjärnorna. Annars tipsen ovan från @Alec.

1 gillning

Jag har en diametralt motsatt åsikt.

Vu vet alla att långsiktigt är det extremt få, om ens någon förvaltare som överträffsr index. Kortsiktigt kan däremot många göra detta.

Slutsatsen blir att spara långsiktigt i aktivt förvaltade fonder ÖKAR din risk i stället för att minska den. Förr eller senare torskar i princip alla dit. Du måste ha en extrem tur, om du som amatör skall hitta just den fond som lyckats under en 10-årsperiod.

En måttlig belåning, eller möjligen Nordnets nya fond Nordnet Global Index 125 framstår för mig som det enda alternativet till en indexfond.

2 gillningar

Ja, jag har tänkt på det psykologiska fenomen som gör att man får för sig att en aktiv approach ska lyckas. Antagligen minns man tillfällen man lyckats och glömmer alla misslyckanden. Kanske samma paykologiska mekanism som gör att människor blir fast i hasardspel?

Jag har under 4 höstmånader gjort en vinst på 8 % genom att hoppa på och av Privata Affärers aktieportfölj. Jag är nöjd. Men tänker jag tillbaka på hela mitt liv så har jag bara gjort förluster på de två enskilda aktier som jag köpt: Assidomän och Hebi Healthcare på 90-talet. Kanske inte representativt, men ändå.

Jag ska vara mycket försiktig med enskilda aktier och aktiva fonder och istället fokusera min energi och tid på en bransch där jag har ett genuint komkutrensövertag - nämligen mitt yrke.

2 gillningar

Jodå, vi är alla tämligen lika. Själv brände jag mig på Resurs Bank igår. Tack och lov, inga jättebelopp. Jag skall ha kvar några investmentbolag, för övrigt lär min Lekhink tas bort i år.