Problem med sparkonto hos Avanza

Hej!

Det verkar som att Avanza har problem med att man inte kan överföra pengar till deras nya sparkonto. Dom stängde ner mitt tidigare konto så har fått skapa ett nytt. Dom hänvisar till Swish och trustly som tyvärr har för låg beloppsgräns.

Någon i forumet som vet vad det rör sig om det finns nån prognos på när problemet är löst? Samt har förslag på smidig lösning tills vidare?

Deras nya sparkonto har för många siffror :smiley:

Jag för över pengarna till af kontot och sedan intern överföring till sparkontot och låter dom stå tills jag vill handla till isk kontot då jag gör en ny intern överföring till isk kontot

Och under tiden så är det ränta på pengarna med utbetalning varje månad

Funger bra för mig och kommer att sätta över mer som inte skall handlas för utan bara stå där

Visserligen ett extra moment men det går ju snabbt och går att göra alla dagar och helger under vissa tider

Att föra tillbaka till vanliga kontot ( som dom kom ifrån) vet jag inget om för det har jag inte testat

1 gillning