Redigerat inlägg

Jag älskar den här forumsmotorn och är djupt imponerad.

En sak som jag tycker är lite jobbig är att det inte syns om ett inlägg är redigerat.
Det ser lite fånigt ut ibland när man svarat på något annat än vad som står i inlägget sen.

Tycker definitivt att möjligheten att ändra skall finnas kvar men det kanske kan visas på något sätt att inlägg är ändrat i efterhand?

7 gillningar

Bra poäng. En annan detalj är att när moderatorer ”städar” för att någon flaggivrig användare pekat ut off topic så är det inte alltid det framgår vad som gjorts öht. Du kan alltså få ett inlägg raderat utan att länken till det raderade inlägget funkar eller visar vad som faktiskt hänt. Typ ”vi tog bort ett av dina inlägg, du får själv gissa vilket”… :sweat_smile:

Ett sätt att undvika detta är att citera detta något (som jag gjort i detta inlägg). Då blir det tydligt vad man svarar på, oavsett om det ursprungliga inlägget sedan skulle ändras.

5 gillningar

Ett annan bra grej är att när man lägger till text. Att man skriver Edit innan nya texten.

Jag försöker alltid göra det.

Men ska erkänna att jag ofta redigerar stavfel i mina texter. Det kanske inte behöver markeras.

5 gillningar

Ja, absolut!

Problemet är mer åt andra hållet.

När det tillkommer info i efterhand som förklarar det man ber om förtydligande kring. Man framstår ju som en komplett idiot när det man frågar efter står i inlägget man kommenterar. :smiley:

1 gillning

Bra synpunkt. Det lustiga är att det automatiskt står i chattinlägg om man redigerat, så det borde finnas i motorn någonstans. :smiley: :+1:

Kanske ska det vara någon tidsgräns om det är lösbart, för jag ser att jag m fl gärna rättar/justerar inom en minut eller två när man ser att ens klumpiga fingrar träffat fel bokstäver på luren. :see_no_evil_monkey:

3 gillningar

Hoppas verkligen inte på en tidsgräns.

Se bara på min tre år gamla minijobbtråd, där jag behövde pilla in en redigerad ruta i inlägg ett. Då läsare inte orkade läsa hela tråden innan de svarade på mina gamla frågor jag redan fått svar på.

Men en tydlig markering om att inlägg redigeras rejält vore bra.

Jag tror du missförstod. Jag menade så här:

Fri redigering i t ex tio minuter.
Notis om man pillat med texten efter det.
Jättepositiv till en notis för att undvika förvirring.

:smiley: :+1:

2 gillningar

För i tiden kunde man se historik för ett inlägg i forumet, men av någon anledning är det avstängt nuförtiden. @janbolmeson kan säkert förklara varför.

Välkommen till forumet! Att se ut som en idiot är bara ännu en dag :joy:

5 gillningar

Eventuellt är det för när användare råkar skriva något privat och vill ta bort det snabbt.

I första inlägget i How do I view the Edit History? - Support - Discourse Meta så ser man när ändringar gjorts när man klickar på pennan (mobil). Kanske går att hålla över med musen på datorn. Det verkar dock kräva att hela historiken visas och inte bara när senaste ändringen gjordes. Har ingen bra källa, utan sökte runt lite.

Fan @IndexAnkan, kom inte och häng ut mig bara för att jag putsar på redan publicerade inlägg i tjugo minuter efter att ha insett alla felvända, felstavade eller plumpa formuleringar! :grimacing: :shushing_face:

Ingen behöver veta att jag flyttat en punkt ett mellanslag 130 gånger.

5 gillningar