Riskpremie per land

Trillade över denna graf hos Visual Capitalist som visar den riskpremie som investerare vill ha per land man investerar i. Data baserat på professor Aswath Damodaran (NYU) per februari 2026.

3 gillningar

Viktigt att påpeka att detta inte är avkastning man kan förvänta sig, ens i genomsnitt. Anledningen till att man behöver en såpass stor riskpremie är ju för att en såpass stor del av intäkterna inte kommer fram till investeraren, på grund av konkurser, utspädning, korruption, falsk data, och så vidare. Den förväntade avkastningen i tillväxtmarknader borde vara något högre än i utvecklade marknader, på grund av den höga risken, men den är knappast så hög som den här bilden kan få det att verka.

2 gillningar

Intressant att ryssland är så låg med tanke på vad som hände när kriget startade. Är många som sitter med rysslandsfonder som inte går att sälja eller lösa in.

Jag tänker att de som inte kan handla på ryska börsen heller inte kan påverka dess riskpremie. Den sätts nog mest av inhemska investerare, som dessutom kanske inte enkelt kan investera utomlands. En isolerad marknad kommer inte att bedömas på samma skala som resten av världen.

2 gillningar

Turkiet är högre än Ryssland. Trodde att turkarna hade ganska stor tillit nationellt även om vi utanför landet kanske inte har det. Också förvånande med Nordkorea. Där tänker man sig att de ska ha en oerhörd tilltro till institutioner. Antagligen kraftig korruption inom systemet.

1 gillning

Turkiet är väl en del av det internationella kapitalflödet och kan eventuellt jämföras med andra tillgängliga länder, men som sagt tror jag inte att man kan dra någon riktig slutsats om Ryssland, då det är en väldigt stängd marknad. Och Nordkorea … hur tusan får man ens fram en siffra för den riskpremien?

1 gillning