Sjukskrivning vs deltid?

Jag har varit tillochfrån utmattad under de senaste 5-10 åren och lider av mycket hjärntrötthet, migrän osv. Har över tid haft mycket på mitt bord både jobbmässigt och privat. och jobbat 75-80 procent de senaste 10 åren när jag varit förälder. Jobbar som verksamhetsutvecklare på myndighet men har även studerat till lärare vilket bara var att glömma med tanke på hjärntröttheten.

Folk runtomkring mig säger “du borde jobba med ditt mående”, “gå och prata med nån” osv. och nu när jag gjort det står jag med psykologens tips : gör inte mer än du måste och djupandas var tredje timme. Sjukskrivning kommer inte hjälpa dig. Det känns som ett hån när mina arbetsdagar består av att jag jobbar hemifrån så mycket jag kan för då kan jag sova på rasterna.

Nu ska jag snart prata med min chef om min situation och hoppas få gehör och lite färre kognitivt belastande arbetsuppgifter. Helst skulle jag vilja ha hjälp från vården med en deltidssjukskrivning, adhd-utredning osv men ett alternativ är ju faktiskt att be om att få min tjänst nedskriven till 50 eller 60 procent. Bra lön i grunden så jag har definitivt råd, men det leder ju till att jag tar ett “dumt” val ekonomiskt om jag blir sjukskriven senare.

Någon som varit i liknande sits och har något att bidra med? Har inte råd att sluta jobba än på många år men jag har heller inte råd att kasta bort mitt liv med att förstöra hjärnan.

Har varit i liknande sits, även om min hjärntrötthet kom efter en hjärnskada. Det är ändå mycket samma symptom.

Mina råd:
Tänk verkligen över om du ska gå ner i tid, eller om du egentligen behöver vara sjukskriven på 50%?

Tänk på att trappa ner i tid, deltidssjukskrivning och sjukskrivning på heltid kommer sänka den inkomst som Försäkringskassan beräknar eventuellt framtida sjukersättningsnivå på.

Lång process, leder ofta till ännu lägre sjukersättning. Detta har kostat mig mycket, för jag kämpade på för länge.

Vilka rehabåtgärder har du erbjudits?
Har du träffat någon specialist? (Primärvården är ofta kassa på hjärntrötthet)
Har du haft rehabsamordning med arbetsgivaren, vården och försäkringskassan?

Har själv mött många med hjärntrötthet genom mitt förra jobb, många blir ofta hjälpta av en anpassad arbetsplats, rätt arbetsuppgifter och rätt antal timmar på jobbet.

Jobb ska vara en del av ditt liv, det ska inte vara så krävande att inget annat i livet fungerar. (Ord från en av mina handläggare.)

Kan tipsa om Välfärdsguiden, som är en bra verksamhet för oss som lätt blir överväldigade av andra myndighetssidor.

Jag hade kronisk huvudvärk av min hjärntrötthet, den släppte ett par månader efter jag blev sjukpensionär. Att få en anpassad vardag som passade mina behov, var det som hjälpte mig. Visst är det tufft ekonomiskt, men mående och hälsa är viktigare för mig.

2 gillningar

Jag har varit sjukskriven, snuddat den berömda väggen fler gånger, arbetat deltid frivilligt efter en sådan episod när jag friskförklarades. Samt även suttit på ledarskapssidan när anställda brottats med problem.
Det jag kommit fram till är att alla arbetsuppgifter är inte för alla anställda. Vi är helt enkelt olika rustade för att klara av olika situationer. Det kanske inte är ett ekonomiskt råd men “sjukskriven” känns själadödande att vara fast i länge. Det kan vara skönt att inse att man inte till fullo kan utföra jobbet och antingen permanent gå ned i timmar, eller byta jobb (internt eller till annan arbetsplats).
Heltidsnormen är väldigt stark i samhället, men jag tycker absolut inte att man ska känna sig mindre värd för att man går ner i tid självmant och proaktivt för hälsans skull. Det är inte värt att slita ut sig för någon arbetsgivare.

4 gillningar

Tack snälla för input! Jag bedömer själv att jag skulle funka bäst om jag fick jobba ungefär halvtid med kreativa och utmanande arbetsuppgifter och fick gå hem och och återhämta mig efter det. Heltidssjukskrivning skulle inte hjälpa mig som läget är nu, och tilläggas bör är att min situation privat även den är ganska dränerande (bl.a 4 olika npf-diagnoser i familjen).

Har hittills bara jobbat med min egen verktygslåda men det har definitivt hjälpt men jag kommer inte längre just nu. Jag kommer ta ett ordentligt snack med min chef till veckan om vad jag mer behöver, han förstår ganska bra. Jag tycker det är svårt att veta var man ska börja!

1 gillning

Tycker du ska göra en ordentlig utredning först så du vet hur allvarligt det är.

Jag har själv fatigue pga ms. Går i vågor men ofta som tex på kalas. Kanske fram till efterrätt. Sedan måste man sätta sig i soffan pga fatigue.

När jag arbetstränade 2,5 timmar +plus 30 minuter cykel och dagliga aktiviteter. Var det som att under dagen ökade min fatigue 60-70%. Och sjönk till 10-20% dagen efter. Och ökades lika mycket igen osv.

Ledde så småningom till kronisk fatigue som höllt i sig över en månad. Trött precis som efter en vecka i maginfluensa, halisunerade trots man var vaken osv.

Känner du av utmattningen och det är jobbigt och stå direkt efter att du sovit. Och det håller i dig hela dagen. Då kan du troligen ej återhämta dig med mellan dagarna.

Har tyvärr väldigt långt till släkten så den hjälpen kräver mycket planering och mina vänner är högpresterande kvinnor i 40årsåldern som kämpar med stress och belastning, så det är inga säkra kort.

Hade kontaktfamilj en helg i månaden ett tag men jag blev så trött på att bli ifrågasatt av nya handläggare på soc varje gång det var dags för uppföljning. “Du måste göra mer aktiviteter med barnen”.

1 gillning

Glöm inte bort företagshälsovården! Be chef boka in dig där för en bedömning. Då kan ni dessutom få stöttning i tänket kring hur ditt jobb bör anpassas oavsett om det ska ske på hel eller deltid.

Att ha sjukskrivning på deltid är ekonomiskt bättre än att gå ned i tid. Men de pengarnar är väldigt dyrköpta. Jag har valt att istället för gå ner i tid för att slippa försäkringskassan-cirkusen. Har man möjlighet att klara sig själv utan FK sparar man mycket energi.

Det verkar vara väldigt svårt att få långa stabila deltidsjuksrivnignar. Känner inte till någon som har det. Verkar som att försäkringskassan/läkare föredrar att man kraschar var 12e månad istället för att ge en långsiktig deltidsjuksrivning. Har en person i min närhet som har det så. Hen har tyvärr inte ekonomiska möjligheter att själv bekosta deltid, så cykeln bara fortsätter och fortsätter.

2 gillningar

Är det här en plan!?

Medarbetarsamtal till veckan, be om att få köra företagshälsanspåret, efterfråga anpassningar tex mer arbete hemifrån och delvis förändrade arbetsuppgifter. Väcka frågan om att jobba 50 eller 60 procent så min chef vet min målbild.

2 gillningar

Lever i bonusfamilj med två bonusbarn på halvtid och två som jag har ensam vårdnad om. Sambon är en av dem med npf :slight_smile:

Jag har haft för mycket på mitt bord under många år, därför försöker vara så snäll jag kan mot mig själv, men blir det något extra tippar jag omkull så lätt.

2 gillningar

Nu vet du om en! Jag hade det under 3-4 år. Så det är inte omöjligt.

2 gillningar

Är du någorlunda säker på att du har ADHD/NPF och ekonomin är god så slåss inte för mycket med vården utan för att få till det utan gå och gör det privat. Det kan ta många år att ens få till utredning via vanliga vården.

Det finns de som får långa sjukskrivningar, det beror bland annat på hur bra på att skriva försäkringsmässigt bra sjukintyg läkaren är samt vilken eller vilka diagnoser det gäller.

1 gillning

Har 2 barn med npf och själv en autoimmun sjukdom. Sjukskriven i perioder hela mitt vuxna liv. Sedan jag fick börja arbeta hemifrån i princip heltid så förändrades livet! Så tror du att det är en väg framåt med din arbetsgivare så kan jag verkligen rekommendera. Fick det som arbetsanpassning via företagshälsan. Kan nu arbeta heltid nästan jämt och ändå vara människa. Att hantera FK för sjukskrivning är ju sjukdomsframkallade bara det..

3 gillningar

Var försiktig med deltider i ett pappersvändarkneg (tjänstemannajobb). Du går ner till säg 60% nominellt och får den lönesänkningen fullt ut, men på något magiskt sätt förväntas du ändå alltid leverera 85-90% av din heltidsprestation ändå.

Dessutom har det tråkiga följder för din SGI om det så småningom blir där du hamnar.

Ser även att du fått rådet att betala för en privat diagnos för att kapa köer tidigare i tråden. Det kanske skiljer sig åt i olika landsändar, men här i Sthlm ska den som satsar på det vara medveten om att dessa i princip blivit värdelösa gentemot såväl den offentliga sjukvården som FK och socialtjänsten efter att privata vårdgivare gödslat med betalda diagnoser under många år (ungefär samma problem som friskolor och betygsinflationen). Idag är det i det närmaste pengarna i sjön om du vill utverka något från skattebetalarna med den utställda diagnosen som grund.

Försäkringskassan har blivit väldigt mycket tuffare efter det nya regelverket som började i höstas. Men bara för det så ska man ju inte ge upp på förhand.

Har ju så klart inte hela bilden men låter som att det finns en högre belastning än ”bara” jobbet.

Arbetsanpassningar kan vara guld.

Rätt vård för hjärntrötthet är ofta en specialistklinik men verkar variera mycket på olika håll. Eftersom min kom efter hjärnskada så gick jag via en hjärnskademottagning.