Hej! En nybörjarfråga.
Jag undrar lite grundläggande saker så att vi har förväntningar som stämmer.
Jag och min sambo har formulerat vårt sparmål. Det kan ju ändras men så här är det nu:
Vi vill köpa ett hus för cirka 2 miljoner om lite över 5 år, (har räknat på Januari 2025) Exakt tid är inte viktig, det kan ändras lite om det är smartare. Eventuellt behövs lite mer tid för att kunna spara mer ändå.
Då behöver vi ha 15 % i handpenning/kontantinsats dvs. 300 000. Visst stämmer det att det är 15 %?
Vi har 90 000 nu och sparar 2650 i månaden.
Om pengarna bara ligger på noll-räntekonto så blir det 272 850 sek i Januari 2025. ( vi får täcka upp till 300 000 på annat sätt)
Vad är smartast att göra? Jag vet att alla säger månadsspara. Men borde vi då investera dessa 2650 direkt varje månad? Men ska de 90000 som vi redan har bara vila?
eller borde vi investera större summor varje månad?
Och såklart, investera i vad? Om vi vet att vi behöver kunna använda pengarna år 2025, borde vi kanske bara allt i 100 % kontant? eller ha kanske 50 % kontant och 50 % i lite olika räntefonder? eller 60 % aktiefonder 40 % räntefonder? Jag är generellt inne på att använda Lysa, det skulle jag själv välja.
Självklart är timing och exakta summor lite flexibelt då ju allt kan ändras.
Tack!!!