Starta AB tillsammans med 2 andra inom elkraft entreprenad, risker?

3:12-reglerna är ju lite komplicerade med många om och men och varianter på regler (huvudregel, förenklingsregel) och det beror på både bolagets totala lönesummor och vilken lön du själv tar ut hur du kan göra… men i grunden så kommer det att bli “fåmansbolag” i samtliga dessa scenarios - få ägare som dessutom är aktiva i bolagen.

Om du räknas som kvalificerad delägare kommer skatten på utdelning till dig att bli antingen 20% eller full löneskatt (typiskt över 50% om du tagit ut vettig egen lön).

Om du i scenario 1 äger 33% av Verksamhetsbolaget AB direkt och detta bolag har totala lönesummor på 10 MSEK kan du utnyttja “huvudregeln” ta lågskattad utdelning på 5 MSEK skalat med din ägarandel på 33%, dvs c:a 1,7 MSEK som då skattas till 20%.

Detta kräver också att du tagit ut tillräcklig lön själv.

Om du i scenario 2 äger 100% av Ägarbolaget AB som i sin tur äger 33% av Verksamhetsbolaget AB så kan du inte nyttja löneunderlaget som skapas i Verksamhetsbolaget - eftersom ägarandelen mellan bolagen är mindre än 50% räknas det inte som ett dotterbolag. Du kan istället använda förenklingsregeln för Ägarbolaget AB vilket ger dig möjlighet att ta ut c:a 0,2 MSEK till den låga 20% skatten.

Schablonmetoden å andra sidan ställer inga krav på vilken lön du själv tar ut.

Du kan läsa mer om detta i skatteverkets broschyr här:

I årets version (utgåva 31) är det sidorna 11-15 som skriver om detta, kolla speciellt fotnoten om dotterbolag på sidan 14.

Med reservation för att jag kan ha fattat något fel, snacka med proffs. Reglerna kan dessutom ändras med tiden. Tänk också på att utdelning kräver att bolaget först skattat fram vinst med vanlig bolagsskatt (20,6%) och att även om det är löneskatt på viss utdelning så är det ingen arbetsgivaravgift där så det är lätt att blanda bort sig i jämförelserna. :slight_smile:

Det är precis för de scenariona du måste ha ett bra kompanjonavtal och rätt skyddsmekanismer i bolagsordningen, och du behöver en egen jurist att ha snackat genom detta med. Om avtalen är “fel” skrivna så går det att blåsa sina kompanjoner och köra över mindre ägare på det sättet.