Den primära faktorn för om det kommer vara lönsamt eller inte är vilken beläggningsgrad du kommer lyckas ha.
Några faktorer som kan påverka:
-
Kommer du placera laddstationen på ett ställe där det är naturligt att stanna en stund? (tex utanför restauranger/matvarubutiker/osv).
-
Är det en ort som ligger nära en större väg där det passerar mycket långåkande trafik?
-
Finns det fler konkurrerande snabbladdare i närheten?
Baserat på hur laddkurvorna är i elbilarna så ska du nog räkna med en genomsnittlig effekt runt 70-90kW för en laddsession (varierar lite mellan bilmodeller och dess batteritekniker, men många har gått ner under 100kW vid 50% laddnivå). Om det är en station som är lämplig för långåkare så kan en genomsnittlig sessionslängd vara runt 20-30min. Vintertid kan du sänka förväntningen av genomsnittlig effekt ytterligare lite, för att ta i beaktning att alla inte kommer ha tillräckligt förvärmda batterier när de når laddstationen.
80kW * 25 min / 60min/h = 33.3 kWh.
Generellt brukar det vara rätt tomt på laddstationerna från sen kväll till tidig morgon, så räkna med att nästan alla laddsessioner sker mellan 06:00 och 22:00, dvs 16h per dag som har potentiall att ha någorlunda hög beläggning, ett tips kan vara att kolla “Populära tider” på chargefinder för laddstationer i området för att justera kalkylen ytterligare.
Om man räknar väldigt optimistiskt med att du har full beläggning i 16h/dag, så får du ihop 33.3 kWh per session * 2 sessioner per timme * 16 timmar per dag = 1065.6 kWh/dag (så lite lagom avrundat 1000kWh/dag i ett optimistiskt scenario).
Om vi antar att du tar 5.5kr/kWh (4.4kr/kWh exkl moms) och du betalar i genomsnittligt elpris till din elhandelsleverantör på 0.742 kr/kWh (genomsnitt för 2023 i SE4 enligt nordpool, exkl moms) + överföringsavgift på 0.536kr/kWh (enligt Vattenfall N4 (lågspänning) högpristid (dvs vintermånader), exkl moms) + energiskatt 0.428kr/kWh (exkl moms), så får vi att ditt överskott på såld el blir: 4.4-0.742-0.536-0.428 = 2.694kr/kWh.
Så med de optimistiska 1000kWh/dag får du ihop 2694kr/dag/uttag efter elkostnader.
2694*365 = 983 310kr/år per uttag.
Om vi däremot är pessimistiska och tänker oss att du bara når 3 laddsessioner per dag hamnar vi på 6 sessioner * 33.3kWh/session * 2.694kr/kWh * 365 dagar/år = 98232kr/år.
Du har ju dock en del övriga månadskostnader också:
- Fast elnätsavgift: 420kr/mån (5040kr/år) (Vattenfall N4)
- Månadseffektavgift 150kW * 41kr/kW,mån (enligt Vattenfall N4) = 6150kr/mån/uttag (12300kr/år/uttag). (det är högsta genomsnittet för en timme, så om du bara når upp till 80kW i genomsnitt i högsta timmen per uttag är det istället 3280kr/mån/uttag)
- Troligen har du även lån för investeringen, dvs en räntekostnad.
- Markarrende eller lånekostnader på köpt mark.
- Avskrivning av utrustningen (om vi antar ditt exempel med 3 miljoner med 5 års avskrivning blir det 600000kr/år i avskrivning)
Tar du ut ett högre pris så blir kalkylen bättre, men du riskerar att minska beläggningen då fler troligen försöker välja billigare stationer i närheten (beror mycket på vad som finns tillgängligt i närheten).
Är elnätspriserna annorlunda i ditt område så kan det påverka en hel del.