Ta ut pension nu eller vänta?

Tänker jag rätt här…? Pension som förvaltas i globala indexfonder hos Nordnet och som kan börja tas ut nu kommer då att beskattas med 30%. Om man tar ut den under 5 år och återinvesterar dem i globala indexfonder på ett ISK-konto så borde det vara en bättre affär än att låta dem stå kvar och växa som låst pension för att sedan beskatta fram ett högre belopp längre fram!?

Hoppas nån förstod hur jag menar :wink::grin::zany_face:

Förenklat exempel:

Du har glob idx fonder värda 100 kr på pensionskonto.

Ta ut dem och skatta 30%=70 kr kvar.

Investera i glob idx på isk. Ponera att fonden dubblas på ett år. Du har då 140 kr.

Alternativt:

Låt de 100 kr stå kvar på pensionskontot. Vänta ett år.

Värdet är då 200 kr. Skatta 30% =140 kr kvar

Kan såklart finnas marginaleffekter som påverkar kalkylen enstaka kr i någondera riktningen men huvuddragen stämmer nog.

3 gillningar

Det är högre skattesats till och med det år då du uppnår riktåldern, och rejält lägre därefter. Så om du inte har så hög pension att du uppnår brytpunkten för statlig skatt, så är det ofta ekonomiskt fördelaktigt att vänta med att ta ut pensionen till året efter att du uppnått riktåldern.

2 gillningar

Instämmer. Typiskt för normala pensioner (under brytpunkt) går skatten ner 9-10%enheter så typ från 32% (ex kommunalskatt) till cirka 23% året efter riktålder. Ganska stor skillnad :sweat_smile:

Så om man inte behöver ta ut pensionen före den lägre skatten kickar in - eller det är en ”dålig” pensionslösning med låg förväntad avkastning (finns tyvärr en hel del sådana) - så är det nog bättre att låta det stå om man kan.

2 gillningar