Hej!
Jag är ny här på forumet, jag och min sambo har ett litet ekonomiskt dilemma som vi önskar få lite andra ögon på. Vi har äntligen hittat vårat drömhus men tyvärr en hel del renovering måste göras värmepump, badrum, ytskikt och kök.
Jag är händig och kan göra mycket själv men en del saker behöver vi hjälp med (värmepump, badrum) vilket måste göras direkt, en uppskattad renoveringskostnad på kanske 3-400 000. Hursomhelst vi köpte vår bostadsrätt för 2 130 000, belåningsgraden på lägenheten är 85%.
Vi hade ca 120 000 själva och resten ett topplån på omkring 100 000 kr. Vi sålde precis lägenheten för
2 800 000, mäklaren ska ha ca 56 000 kr och eftersom vi inte har bott i lägenheten mer än ett år så måste vi såklart betala vinstskatten.
Därefter har vi en skuld som ska betalas på 155 000 kr av vinstpengarna. Utöver topplånet på 100 000 (betalar 1200 i månaden) så har vi ett gammalt privatlån på 288 000 (betalar 3900 i månaden).
Elen är uppskattad till omkring 30 000 kwh/år och här vet vi inte riktigt vad det exakt kostar då elen har varit avstängd i huset.
Bortser man från lån så har vi ungefär tillsammans ca 7000 kr i fasta utgifter.
Jag tjänar 36 500 och sambon 28 500 i månaden. Drömhuset kan vi eventuellt få för 2 800 000. Men värmepanna ink montering ca 150 000, badrum ca 200 000. Så vår fråga är hur ska vi tänka?
Alt 1:
Är det bättre att betala av skulderna på 100 respektive 288 med vinsten på lägenheten och lägga det vi har kvar på vinsten till kontantinsatsen på huset för att i sin tur ta ett topplån plus ett lån för renovering?
Alt 2:
Eller är det bättre att betala in 15 % från vinsten för kontantinsatsen på huset, sedan använda de pengar vi har kvar för renovering och sedan ta ett lån för att täcka resten av renoveringen?
Alt 3:
Skippa drömhuset och betala in på lån alt sparande för att få en större buffert?
Jag ber om ursäkt för det långa inlägget men vi behöver verkligen alla tips och råd vi kan få.

