Person efter person här säger att de tänkte likadant som du, och sen fick lära sig av erfarenheten. Jo, folk har provat. Du är inte nytänkande på något som helst sätt, tvärtom så är det precis så nästan alla tänker innan de fattar.
Allt det du tar upp, såsom att stora bolag inte kommer gå under, är redan medräknat i deras aktiepris. Det är även deras förväntade tillväxt. T.ex. Apple kommer nästan säkert fortsätta växa, men om de inte växer lika fort som investerarna har förväntat sig så kommer aktiepriset ändå att gå ner.
Du har helt rätt i att indexfonder inte heller är säkra kort, men om globala indexfonder går så pass dåligt att de slutar ge positiv utveckling över tid så är vi i en global kris. Då blir det illa oavsett hur du gjort, men visst, vill du gardera dig mot det så kan du satsa på räntekonton istället.
6 gillningar