Tips: podcasten Nya Ekonomin - Förstör indexfonder börsen?

Podcasten Nya Ekonomin från Dagens Industri gjorde just ett riktigt bra avsnitt om Index fonder
Webbläsaren stöds inte.

Vill tipsa om poden i övrigt. Många väldigt bra avsnitt.

6 gillningar

Håller med, rekommenderas verkligen :blush::+1:

Är det fler som lyssnat på detta poddavsnitt av Den nya ekonomin? Ligger det något i det som de gör anspråk på vad gäller risken med indexfonder?

In theory, the more influence that index funds have, the more potential there is for stocks to become mispriced. That opens up opportunities for stock pickers and activiely managed funds to outperform, which will then cause them to attract more investor money away from index funds. So if index funds ever got to that level it should self-correct to find some kind of balance.

Investerare kommer alltid försöka tjäna pengar på den information som de har. Av denna anledningen kommer investerare frångå indexfonder i förmån för aktiva val, om de anser att indexfonden har fel. Bara se hur många som köper försvarsaktier och säljer sina USA-aktier nu när Trump är president. Detta gör att det hela balanserar sig med tiden - marknaden är effektiv. Hade bokstavligen alla bara investerat i index utan att ändra sin strategi så hade det fallerat. Men hur sannolikt är det? Väldigt låg sannolikhet.

1 gillning

“Jag är som ditt öra mot den internationella marknaden, om jag sitter på en internationell bank, liksom.”

Gina klättrade, hon blev mäklarchef på Goldman Sachs i London, och en sak som hon gjorde var att om någon sålde väldigt mycket aktier i ett bolag (på mäklarspråk: sålde ett block), så kunde det ligga på Gina att hitta en köpare. Det hon då gjorde först var att efter börsen stängt ringa de som reda ägde aktier i bolaget “för de ville inte gå miste om chansen att köpa via en sån här placing”.
En kväll ska Gina göra exakt det här, hon har ett block som behöver hitta en ny ägare. Hon tittar då i bolagets ägarlista genom Bloomberg “… och insåg då att det finns ingen att ringa, det finns bara passiva fonder”.

Men sälj på den öppna marknaden då! Ja, börskursen kanske måste gå ner för att du ska kunna sälja allt. Eller ring en aktivt förvaltad fond, det finns ju många sådana. Sälj till någon inom samma bransch, eller sälj till Goldman Sachs om bolaget är en sån bra investering.

Det finns ingen som blir så arg av kapitalismen som kapitalister. De vill både äta kakan och ha den kvar. De blir superglada av att en aktie som de äger mycket av börsnoteras, glada av att den stiger i värde. De vill ha tillgång till millisekundtrading och kunna köpa flera gånger på en sekund med AI-robotar. Sen när de sitter på stora innehav så vill de gå via darkpools, att börsen ska vara stängd, sköta aktiehandeln med fax och telefon, klagar helt plötsligt på att det svänger för mycket på börsen.

Jag har inte heller mycket över för allt detta klagande på volatilitet. Det finns inget farligt i att prissignalen signalerar att någon vill sälja, det är det som den är till för. Fler chanser för aktivt förvaltade fonder och högfrekvenshandel att köpa upp till reapris, om en passiv fond börjar sälja stora innehav.
Det är inte objektivt dåligt utan endast subjektivt dåligt – stor skillnad.

2 gillningar