Torktumlare - vilken typ?

Hej! Vi börja tröttna på att ha lägenheten full av tvätt som ska torka och överväger att köpa torktumlare. Vilken typ är att föredra - kondenstorktumlaren eller värmepumpstumlare? Den senare drar mindre energi. Finns det fler saker att ta ställning till?

Tack på förhand
Eva i München

1 gillning

Du vill ha en värmepumpstumlare. Och du vill förmodligen att tumlaren ska vara så tyst som möjligt och även ha sensor som känner av när tvätten börjar bli torr. Utöver detta kanske timer och belysning är vettigt lullull.

3 gillningar

Definitivt Bosch värmepumpstumlare med självrengörande kondensor! :+1::sunny::hugs:

3 gillningar

Bosch/Siemens med självrengörande kondensor är bra. Mieles tumlare är också mycket bra pga hur deras filtersystem är konstruerat. Skulle även säga att Asko är bra, de har en lösning som liknar Mieles.

Kommer du bo kvar där du bor i minst 10 år? Köp en Miele. Annars köper du en Bosch eller Siemens (same same - bägge ingår i BSHG)

Ovan gäller om du använder tumlaren - då ska du ha en med värmepump. Tumlare du några handdukar varannan vecka och du har inga planer på att ändra det användningsmönstret? Köp billigaste konventionella kondenstumlaren med fem års garanti som du hittar.

Edit: Läser mer noggrant och ser att du bor i München. Vet inte hur tillgången på Asko är där och hur det ser ut med längre garanti på vissa produkter.

2 gillningar

Jag var nära på att köpa detta men grävde lite i hur de fungerade för folk som haft dem ett tag och det verkade som att väldigt många får problem något år in och att det inte finns mer för servicetekniker att göra än att återställa till hur den var som ny och att problemet alltid återkommer.
Konstruktionen är rejält bristfällig alltså, inte måndagsexemplar man kan få bortbytta, alla exemplar är konstruerade på det sättet som orsakar problem.

Så sök runt lite på nätet efter de problemen innan du lägger pengarna på det, lita inte på mig. Lita på de som ägt maskinerna i några år

1 gillning

Jag var inte nära att köpa en, utan köpte faktiskt. :sweat_smile: Helnöjd. Inga problem alls. :+1::sunny::hugs:

1 gillning

Skulle säga att generation ett och två av tumlarna med självrengörande kondensor hade problem. Efter det tycks de fungera bra. Idag är vi inte på generation sex, kanske sju.

Problemen kom framför allt av att folk överdoserar tvättmedel.

Eller läser du om många med exempelvis två-tre år gamla tumlare som har problem?

1 gillning

Så bra om de löst det. Det var nog 1-2 år sen, har inte läst sen dess

1 gillning