USA går som tåget

Sitter här och suckar lite över portföljen. Jag låg länge mest i SP500 men har senaste 1-2 åren sadlat om och ligger nu kanske 70% utanför USA i mina investeringar. Har tänkt att amerikanska aktier har för höga PE-tal, dollarn kommer gå ner osv osv. Och det känns som att det varit lite av konsensus också.

Men dra på trissor, det känns som att amerikanska aktier och även dollarn bara går upp upp och upp på sistone medans de internationella fonderna går ner.

Kanske har jag fel, har inte direkt trendat det hela, men det är så det känns.

Antar att det hela bara är ett ytterligare bevis att man ska undvika att spekulera och istället ligga i breda globala indexfonder.

Någon annan som känner igen sig och kanske gått på samma mina? Är det dags att tänka om och gå tillbaka till typ 70% amerikanskt?

4 gillningar

Äsch, snart öppnar gubben truten igen och då kan allt förändras. Jag tänker också att det finns ganska mycket som bubblar under ytan och då kan detta vara nå’n variant av en stendöd men ack så studsande katt också.

Jag ligger väl cirka 50/50 ('murica/resten) och tänkte väl inte direkt pilla på det för att det just nu inte startats några nya krig. AI-grejen tror jag inte alls på i sin nuvarande form heller men det är ju känt att det är som mörkast precis innan gryningen och jag tänker väl att börsen funkar så också, fast tvärtom…

4 gillningar

Ja om ändå någon här på forumet hade kunnat berätta hur och varför usa går bra :smirking_face::joy:

Vi tror att Kina ror hem spelet och vi investerar därefter. Om inte under vår tid, så dottern eller hennes barn.

V

3 gillningar

Jag var så jävla nära på att börja regionspekulera likt dig efter tullkrisen i fjol men valde i slutändan att inte göra det krångligt för mig. Glad att jag inte gjorde några avsteg från global index. Hade det blivit annorlunda hade jag förstås grämt mig över hur dum jag var som inte fick på magkänslan….

3 gillningar

Du ser inget problem med att det inte är en öppen demokrati och ett öppet ekonomiskt system? Jag menar inte politiskt specifikt utan penningrisken. Partiet har ju redan en historia av att koka och pilla med siffrorna. Jmfr befolkningsstatistiken.

3 gillningar

Trådar om att exkludera USA poppade ofta upp i forumet för ett tag sedan. Det blev till och med en video som visar hur på RT. Är man till freds med sitt ställningstagande är det kanske inte så noga hur kursgraferna glidit på sedan dess?

1 gillning

Ja, alltså jag tror ju fortfarande på grundtesen där att USA-aktier är dyra, dollarn starkare än vad som är rimligt osv. Men jag antar att marknaden kan vara irrationell längre än man är solid eller vad det heter för att parafrasera det uttrycket.

Samtidigt händer det väl inte så mycket nytt inom AI i Europa och Sydamerika, inget franskt Google eller Microsoft direkt. Så kanske bäst att köra på med en viktad global indexfond ändå.

3 gillningar

Hur visste du att jag numera enbart söker online med Ecosia, Qwant och Mojeek…? :smiley:

Jag vet minst en storanvändare av AI tillika egenföretagare som verkligen suger musten ur alla billiga och/eller gratistjänster just nu för att hen inte tror en sekund på att det här kommer att vara. Jag har burit med mig det hen berättade ett tag nu och får otroligt stora 1999-vibbar.

Sedan skulle såklart en sådan bubbla dra med sig mycket mer i fallet, så det kvittar väl i det stora hela. Men jag tycker det ser ganska mörkt ut och jag hänger ändå kvar för statistiken talar för det.

3 gillningar

Jag har aldrig kunnat tillräckligt mkt om diverse ekonomiska nyckeltal för att öht våga ta några beslut på sådana grunder. Jag har varit tungt viktad i USA länge, som även globalfonderna är fast för mig ännu tyngre.

Men den aspekt som jag kan oroa mig för och som jag inte heller har tillräckligt med teknisk kunskap för att på något sätt kunna fatta ett initierat beslut utifrån är kostnaderna för denna AI-utveckling.

Hade man haft en spåkula här så hade man ju varit tacksam, men det har ingen så jag tänker att jag kommer att hålla koll och vid tecken på plötslig, dramatisk och rejäl nedgång inom techbranschen så kommer jag att flytta alla USA och Asien placeringar till korta räntefonder. Kan bli ett dåligt val om det är falskt alarm, men då får jag ta den förlusten isf. och krasst sagt har vinsterna varit så otroliga genom många år att en mindre förlust eg inte gör så mkt, värre isf att envisas kvar och förlora 30-50%.

Det är min planerade lekmannastrategi :woman_shrugging:

1 gillning

Hinner du flytta som planerat då, tror du? Det är ofta det som är problemet om man väl bestämt sig. :smiley:

Jag kommer ju inte hinna flytta direkt, då jag naturligtvis inte kommer att flytta något på en eller två dagars nedgångar. Isf hade man ju inte fått göra annat än flytta fram och tillbaka de senaste 1,5 åren med den :roller_coaster: som följt i trumpetens fotspår… så en viss förlust får jag ju såklart räkna med. Handlar väl isf mer om skademinimering än skadundvikande.

1 gillning

Kan för lite för att spekulera men visst får man lite känsla att hela börsen är som ett stort GAMESTOP pyramidspel.
En massa finnans Yuppies som driver allt upp upp UPP innan nått utlöser “katastrofen”

Jag har diversifierat mer mot EM och Europa senaste året. EM är on a roll, Europa not so much. Men basen är fortfarande i globalfond.

1 gillning

Kanske dags för lite valutasnack igen :wink:

8 gillningar

Jag lyssnar på Jan och på forskningen. Globalfonderna är inte proppfulla med USA för att fondförvaltarna gillar hamburgare utan för att marknaden tror att det är där avkastningen finns.

11 gillningar

Nu har du lärt dit att inte tajma marknaden

9 gillningar

Det är den stora frågan, just nu verkar ju inte marginaler eller vinster vika, dock spenderas ju massivt på capex (datacenter A.I). Jag har nog börjat fundera på att rotera ur en del innehav (aktier), skulle dock tro att det håller i sig så länge vi inte får någon backlash från något håll.

1 gillning

Jag har under min RT tid lärt mig att galen politik och hur börsen beter sig ofta är två separata vägar, även om de ibland korsas. Så även fast jag tycker egot hade varit bättre lämpad som pensionär, så såg jag aldrig någon anledning att tro att jag borde vikta om, bort från global viktning. Så jag lät bli.

Min sparhorisont är 24+ år, börsen, ledare och företag kommer både göra det ena och det andra innan jag behöver mitt investerade kapital. Börsen lär också krascha ett par gånger. Så kapitalet får ligga kvar i en global indexfond, tills det framkommer att andra tillgångar har bättre odds.

10 gillningar

Jasså?

Jag har alltid trott att marknaden har rätt. Marknadens prissättning är konsensus. Inte ett socialistland som skriker ”TrUmP äR fArLiG”.

Jag rekommenderar 90% globalfond och 10% tillväxtmarknad.

6 gillningar