Utländsk källskatt på utdelning från ETF:er (ISK)

Nä inte sämre. Skatten dras en gång på ETFens innehav men ingen dubbel beskattning.

Kom ihåg - det är bara två saker man inte kan undvika - skatter och döden :joy:

Ta ett enkelt exempel.
Om du direktäger en Tysk aktie i en ISK tex Siemens så drar Tyskland en källskatt på utdelningen före du får den. Du får sedan räkna av den skatten mot den skatt du betalar på ISK. Max skatten blir din ISK skatt så att säga (antagande att din utdelning är under 2.6% om du har 100% utländska innehav i din ISK).

Om du ägen en ETF registrerad på Irland som bara innehåller tex Siemens (för enkelhetens skull) så drar Tyskland källskatten på samma sätt. ETFen kan sedan räkna av källskatten i Irland på samma sätt som du gör i Sverige. Du får sedan hela utdelningen utan källskatt dras. Du får betala skatten på din ISK i Sverige.

Same same … det finns säkert en massa finansiella ins and outs hur ETFer löser sådana problem. Om de inte löser det på ett bra sätt så blir de mindre konkurrenskraftiga vilket de såklart inte vill eller har råd med.

Enda nackdelen med en ETF jämfört med egna aktieinnehav är att ETFer tar en årlig avgift. Det är mest den man ska se upp med eftersom den dras på hela kapitalet inte bara den lilla utdelningen. Nu är konkurrensen så tuff på ETF marknaden att kapital avgifter är låga 0.2-0.5% dvs lika bra som indexfonder.