Vad gör du för att skapa en bättre morgondag för världen?

Vad gör du för att skapa en bättre morgondag för världen?

Jag är nyfiken då jag upplever att många vill att världen ska vara bättre men att få gör något eller känner maktlöshet att man inte kan påverka och göra världen till en bättre plats imorgon.

Det finns så mycket man kan göra som är enkelt ex le, prata, heja, peppa någon person som behöver den där lilla extra energin för att kunna avsluta/påbörja/göra ett bra jobb. Det kan vara en kirurg som ska göra en viktigt operation eller en volontär som gör gott eller en trött förälder som behöver styrka.

Bara en sån sak som att vara en förälder som uppfostrar sina barn till bra medborgare är en stor insats.

Eller vara en stödfamilj, investera/låna ut pengar till utvecklingsländer som behöver ren energi via Trine, hjälpa ungdomar som hamnat på glid, plantera träd, städa natur, handla hållbart etc.

Intressant att få reda på hur ni tänker och även få inspiration till fler saker man kan göra☺️.

10 gillningar

Hej!

Den frågan har styrt mitt yrkesval och karriär. Är nu på en bra plats och känner att jag bidrar.

Man kan skänka pengar till något bra. Har valt att bli månadsgivare till läkare utan gränser.

Det ger också mycket att engagera sig i något på fritiden. Har man tur träffar man dessutom positiva och inspirerande människor. Mycket värdefullt. Sportklubb, ungdomsverksamhet, bistånd etc. Någon kyrka eller religion om man tror på det. Själv är jag med i en sportklubb och introducerar nya medlemmar ibland.

8 gillningar

En intressant fråga! Det finns ju en del som mest klagar utan att bidra själva trots att de har verktygen och möjligheterna.

I mitt liv just nu står jag på tre olika ben som känns meningsfulla i detta perspektivet:

  1. Jag arbetar med kvalitetssäkring på ett stort, internationellt företag i en bransch som handlar om energieffektivisering och omställning. Genom mitt arbete får vi en säkrare och mer tillförlitlig produkt som sedan hjälper till att göra t ex byggnader mer energieffektiva, och därmed sparar vi lite på miljön i det långa loppet.

  2. Jag är ordförande i min bostadsrättsförening där jag varit drivande i olika förändringar, stora som små, som gör livet lite bättre för de 92 hushåll som föreningen består av. Att kunna påverka situationen ekonomiskt och praktiskt och faktiskt vara kapabel att driva igenom dessa är en riktigt skön känsla.

  3. På fritiden fotograferar jag, haft en del utställningar, osv och jag hoppas att mina bilder ska väcka känslor och minnen hos de som ser dem. Motiven är ofta från platsen där jag bor och ibland används också mina bilder för att göra reklam för staden och dess verksamheter, vilket förhoppningsvis bidrar till stadens och verksamheternas utveckling.

Intressant nu när jag summerar det så här och tänker på Jans uttryck om livskompassen så inser jag att det hör ligger ganska fint i linje med just detta. Att göra meningsfulla saker som jag kan påverka med en touch av kreativitet. Nyfiken på att höra era svar och tankar!

Edit: Det finns kanske en fjärde punkt också. Som teknikintresserad har jag ofta bidragit till olika projekt online, t ex översättare i appar jag gillar, Wikipedia, ritat vägnät i GPS-appen Waze, ritat kartor i Openstreetmap osv. Gillar känslan av att mina små konkreta bidrag gör skillnad för alla!

7 gillningar

Det finns en historia om en pojke som skulle öppna ventilen till en ångmaskin. Det här var någon gång i ångdriftens begynnelse. Ventilen öppnades med ett snöre och pojken var trött på att dra i snöret, så han knöt det i svänghjulet. På det viset öppnades ventilen när kolven var i precis rätt läge, gång på gång. Idag har alla fyrtaktsmotorer motsvarande automatisk ventilöppning i form av kamaxlar och kamremmar.

Jag har väl tre-fyra sådana projekt på gång. Det är oklart om de kommer ha betydelse för en bättre morgondag i bredare bemärkelse. Men det var ju oklart för pojken med. Precis som för pojken så leder projekten till förbättringar för mig. Sedan får man väl se vilka som delar mina problem.

Jag tror kamremmen och liknande produktivitetsökningar har haft större betydelse för fler än någon gåva eller vanlig arbetsinsats.

6 gillningar

Jobbar aktivt och medvetet med att på olika sätt minska mitt ekologiska fotavtryck på planeten.

6 gillningar

Jag jobbar som förskollärare i ett socioekonomiskt utsatt område, vilket känns väldigt meningsfullt för mig.

I övrigt försöker jag vara en god medmänniska, hjälpa till med det jag kan, när jag har möjlighet, tex om en granne vill ventilera oro eller någon i lokala Facebookgruppen behöver hjälp att flytta en möbel.

Jag försöker också vara källkritisk och tar ansvar för mitt digitala liv så att säga…vad andra väljer att sprida kan jag sällan göra något åt, men ibland ifrågasätter jag/uttrycker min syn på det, och jag kan absolut välja att inte sprida vidare det som - enligt mig - är falskt och/eller ämnat för att sprida hat och förstärka ”vi och dem”.

12 gillningar

Det är inte aktuellt för tillfället, men när jag blir äldre och barnen är äldre, skulle jag kunna tänka mig att undersöka möjligheten att vara familjehem.

Har nyligen också börjat intressera mig för politiken i min kommun.

9 gillningar

Jag gör inte mycket. Försöker vara trevlig mot andra, det är väl det. Har givit upp världen och dess problem.

4 gillningar

Jag är boxningstränare i två utsatta områden. Vet att jag är bland de få etniska svenskar många av ungdomarna träffar och därför är det extra viktigt att visa att det finns (konservativa) svenskar som verkligen bryr sig.

Denna aktivitet skänker mig glädje och meningsfullhet som jag numer saknar i arbetslivet - där jag har blivit en quiet quitter.

12 gillningar

Försöker vara en god medmänniska som bemöter alla i samhället som gör sitt bästa med respekt oavsett handikapp eller etnicitet eller drogproblematik försöker helt enkelt se människan bakom alla fördomar.

Jag kan alltid bli bättre på detta men någon jag tränar på.

Förr kunde jag se ner på tiggare och liknande men med åren så har jag blivit mer ödmjuk över folks olika livsöden.

7 gillningar

Mitt lilla bidrag blir nog att jag betalar en massa skatt. har inga planer på att skatteplanera, driver inget AB vars enda syfte är att undvika skatt utan jag tar ut lön 100% och med anledning av det har jag nog gett staten runt 5M i skatt senaste åren.
Det är pengar jag faktiskt inte behöver och nu går de till skola, sjukvård, polis och rättsväsendet där det med tanke på hur samhället ser ut idag behövs.

Äter också ofta på lokala restauranger så de kan överleva och dess personal slipper bli arbetslösa. Handlar aldrig hos kinesiska bolag som Alibaba då jag inte vill bidra med mina pengar till ett land som har arbetsläger för sina invånare.

Jag försöker också som @Rebecka36 skrev vara källkritisk online, jag delar väldigt sällan någon inlägg och rapporterar ofta saker som är ren lögn (ofta annonser men svårt att hänga med) - jag har lämnat twitter, instagram och aldrig använt Tiktok (baserat på ovan)

10 gillningar

Hur och på vilket sätt visar du att du är en ”konservativ” svensk?

1 gillning

Vad trevligt att du uppskattar mitt engagemang! Vet inte riktigt vad du menar med citat runt konservativ?

Vi gör såhär då:
Hur och på vilket sätt visar du att du är en konservativ svensk?

Vilket otroligt intressant ämne! Jag satt och tänkte… och tänkte… och tänkte… och kom inte på någonting.

Det jag gör istället är nog att skydda mig själv från världen, är inte på insta, facebook eller tiktok, för jag orkar inte ta del av det. Kollar på dokumentärer om rymden, det finns inget som får våra problem att verka så små som svarta hål.

Men jag tror inte att problemen går att lösa på individnivå. Det är lätt att tänka att jag ska tex konsumera mindre prylar, men svårt i praktiken när man står där och ska handla bara den här lilla grejen. Och så gör alla det, och det blir miljarder små grejer…

Det är problem på systemnivå som behöver lösningar på systemnivå. Så jag röstar på dem som jobbar för lösningar på systemnivå.

2 gillningar

Är facklig representant på jobbet.
Sitter i styrelsen i min BRF.
Månadsger till Läkarmissionen.
Planterat bi- och fjärilsälskande blommor i trädgården.
Satt upp fågelholkar.
Funderar på att bli blodgivare.
Försöker ta hand om min omgivning sk. gräva där jag står.

8 gillningar

Jag slutade faktiskt ge blod för jag insåg att det förmodligen går till att rädda människor som skapar kaos och otrygghet i samhället - eller till människor som röstat hit sådana.

Att inte rädda skadliga individer kan ju också vara ett sätt att skapa en bättre morgondag :man_shrugging:

3 gillningar

Ja vet att fler tänker så. Men alla cancerfall etc går före i min värld :slight_smile:

7 gillningar

Jag är tacksam att det finns de som tänker som DU @Malvina

Jag ville bli blodgivare, men ”du behöver ditt blod själv” var svaret efter testet, annars hade jag gladeligen gett.

3 gillningar

Precis som någon ovan skrev, har dessa frågor präglat mitt yrkesval. I kombination med att jag tog mig en allvarlig funderar på hur jag vill påverka vår jord, när jag blev pappa för första gången.

Nu har jag precis tagit klivet in i en roll som hållbarhetsstrateg i stadens största bostadsbolag.

Utöver det ger jag blod, skänker en slant då och då och försöker vara en person som alltid hälsar på alla, sprider positivitet och är genuint intresserad av vad andra människor har att säga.

5 gillningar