Om det bara var min inställning som saknas så skulle jag förstås kunna jobba med den, även om det känns som att de 2-4 år till jag har planerat att jobba känns lite kort för det, men relationen till barn handlar minst lika mycket om deras inställning till mig.
Barn i lågstadieåldern, och yngre, älskar nästan alltid mig, vet inte varför. Barn på mellanstadiet, inte alls! Det finns de som absolut inte vill jobba på lågstadiet och de har andra egenskaper än vad jag har. Jag har en jättebra förmåga att ge barnen den trygghet de behöver när de börjar skolan.
Själva undervisningen kan också skilja väldigt mycket och passar inte heller mig och därmed inte heller barnen. Om man har förståelse och kunskap om skolan vet man att hoppet mellan stadierna är väldigt stort både 3-4 och 6-7.