Varför detta tjat om Lysa och DNB?

Det börjar bli lite tröttsamt att behöva förklara detta varje gång.

Lysa är toppen för folk som vill ha en mycket diversifierad portfölj som täcker nästan hela världsmarknaden (utvecklade marknaden & tillväxtmarknaden). Man får även småbolag inom respektive marknad samt en del home-bias här i Sverige. Man slipper också att ombalansera portföljen för att återställa vikten. Detta kan vara ganska pilligt och kräver ofta lite kunskap i excel och sökande på aktuella marknadsvärden. En ytterligare fördel är att man enkelt kan öka exponering mot räntor utan massor av pill.

Detta i jämförelse med en “vanlig” globalfond som “bara” investerar i den utvecklade marknaden. Vill man ha samma exponering som Lysa med traditionella svenska fonder så krävs tre till fyra fonder och då missar man alltid småbolag inom tillväxtmarknaden. Dessutom måste man själv sköta vikter och ombalansering som jag redan nämnt.

Lysa erbjuder alltså allt detta i en produkt till en rimlig avgift vilket gör att man bara behöver tänka på sitt månadssparande. Vill man mecka själv och göra sina egna val så stämmer det att Lysa troligtvis inte passar för en, men för många andra så är det perfekt.

Angående DNB Global Indeks S och Avanza Global så är det i princip samma produkt, förutom att DNB speglar ett mer exakt globalindex utan att exkludera vissa bolag. Ja, avgiften är snäppet högre men antalet bolag är flera och dessutom följer fonden marknaden mer korrekt.

Namn Antal aktieinnehav Marknadsexponering Bolagsstorlek
Lysa Bred 6654 80% utvecklade & tillväxtmarknad, 20% Sverige Stora, mellan & små
DNB Global Indeks S 1276 Utvecklade Stora & mellan
Avanza Global 812 Utvecklade Stora & mellan

Avslutningsvis är det är väldigt ironiskt att du anklagar forumet för “kultbeteende” och antyder okunskap, samtidigt som du själv visar att du missförstått ganska mycket i din jämförelse.

Till nästa gång kan det vara klokt att formulera frågan mer neutralt, utan anklagelser, eller åtminstone starta tråden utan att snubbla över dina egna argument redan i första inlägget.

37 gillningar