Vem slänger NYA julklappar?!

Alltså inte för att moralpredika… Men man blir ju vansinnig när man hör sånt här :rage:

9 gillningar

Instämmer. Ironiskt nog frågade jag (på exakt denna sortergård) om jag fick rädda två slängda ikeapallar för barn som någon slängt helt intakta. De är nämligen perfekta att använda i hundträning och stapelbara. Dock inget pengavärde.

Svaret var nej utan diskussion. Så kan vi inte ha det!

7 gillningar

Tror inte de får säga ja enligt reglerna. Däremot skiter de fullständigt i om du tar något sålänge det inte är systematiskt.

4 gillningar

“Nya TV apparater…” :flushed:

På återvinningen här finns ett återbruk/cirkulärrum där man kan ställ saker man vill bli av med men som är i användbart skick. Har gjort många grymma fynd där!

Borde vara olagligt att slänga fungerande saker utan att ens ha prövat ge bort dem ialf.

8 gillningar

off-topic: Jag har en solskenshistoria från min lokala återvinningscentral.

Jag ser ett vintage musikinstrument jag vill rädda och frågar närmaste anställd: “-Man får inte ta något härifrån va’?” Varpå jag får det väldigt smidiga svaret: “-Om vi säger så här… jag sopar här bakom huset några minuter.” Jag svängde in med bullar till fikan dagen efter. :slight_smile:

Fler borde vara som han (och jag). Jag fattar att det inte funkar med vissa saker, men kom igen, mer cirkulär ekonomi är vi väl värda? Särbons soprum har också bidragit med mycket till min hemstudio f ö.

21 gillningar

Jag vet. Det är ju reglerna som är knasiga!

2 gillningar

Jag slängde en julklapp i år.
Var dock en skojpresent menad åt ett barn som jag fick på skämt (en stor plast sak) som åkte i sopporna direkt. :slight_smile:

Jag kan fatta din reaktion, men tänk om kompisen inte köpt nå’t som hen visste att du skulle dumpa direkt. Tänk om återvinningsrum funnits. Tänk om den fått nytt liv hos ett barn etc. Man blir ju trött på hela systemet.

4 gillningar

Men om det var menat för ett barn varför inte ge det vidare till någon du känner eller skänka bort till välgörenhet?

4 gillningar

Jepp jag håller med till 100 procent.

Det är ren lathet av mig samt skulle jag tycka att det känns “skumt” att ge bort en leksak till ett random barn
:sweat_smile:
Men ändå synd då denna leksak hade kunnat vara en riktig fin present till ett barn som kanske ej har föräldrar med så mycket pengar (leksaken värd ca 500kr)

Jag vann en sak i julklappsleken i år som jag inte ville ha, eller någon annan som var med i leken. Så ställde ner den i mitt hus “gratisloppis” med en lapp med Varsågod på. Troligen försvann den inom några timmar. Det var antingen det, eller skänka till en vanlig loppis.

Varför slänga nya prylar?

9 gillningar

Smart ändå :slight_smile:
Och järligt att det finns såna som dig som orkar göra det där lilla extra :slight_smile:
Men som sagt jag är nog för lat för o bry mig tyvärr låter hemskt jag vet men är så bekvämt o bara slänga i soporna.

Samma sak med massa annat jag har hade nya oanvända snickarbyxor som var i fel storlek slutade med att jag pressa ner dom i en sopptunna förra veckan…

Förut sålde jag mycket men nu när jag insett att jag tjönar mer på att spendera timmen med att jobba än att försöka krämga grejer för under 500kr på diverse sälj sidor.

1 gillning

När vi bodde i Sverige så brukade vi samla grejer i ett hörn i förrådet och sedan dumpa ut för 10-20 kr på loppis. Många udda grejer som folk blivit glada för, inkl random barn :joy: Nu hade vi i och för sig en loppis inom rätt kort avstånd så det tog varken mycket tid eller energi att sprida lite glädje.

Loppis är underskattat :slight_smile:

3 gillningar

Vi har en lokalgrupp på fb där folk skänker bort högt och lågt. Tar 2 min lägga ut (ungefär som att gå till soptunnan) och ofta hämtar någon samma dag.

Jag blev av med 20 banankartonger lätt som en plätt häromveckan.

5 gillningar

Har du ingen återvinningstunna för kläder eller en second hand-butik i närheten? Skänk där. Allt är bättre än tunnan. När särbon har garderobsstädning är min självpåtagna roll att knata ner till Stadsmissionen med grejerna. :slight_smile:

10 gillningar

Finns myrorna eller vad det är i min ort, kanske man lämnar där nästa gång :slight_smile:

Det där med loppis är säkert smidigt men jag vet att det är något jag aldrig skulle orka med då jag helt plötsligt måste sätta av tid under en dag för att få iväg grejerna.

2 gillningar

Inte kanske. Bara gör det. Lek Karl-Bertil Jonsson och sprid glädje som en okänd välgörare. :smiley:

9 gillningar

Man kan också dumpa sakerna framför din lokala kyrkans dörr med en lapp där det står att “snälla ge detta till någon behovande”. Om det är hela och rena saker förstås. Inget jag rekommenderar men är man så lat så är detta bättre än att dumpa det i soporna.

2 gillningar