Hallå gott folk på RT. Jag har cirka 10 ttkr att placera kommande året, hur kan jag låta detta växa till, låt säga, 100 ttkr inom ett par år? Jag är i 20-årsåldern och något risktagande så vill gärna hitta maximalt med hävstång och gärna exotiska strukturer för det kan nog bli skoj, men har aldrig investerat tidigare. Är det att investera i hedge fund, ängelnätverk, land o.s.v. som gäller må tro? Vad mer, krypto eller andra ‘alternative assets’? Hur hade du gått tillväga? MVH -I.N
Edit: Inte så orolig över att ‘förlora’ allt så att säga, men inge WSB-gambling utan det måste vara seriösa förslag TACK.
Det finns ju gott om bondfångare som gärna tar dina pengar och lovar exponering mot onoterade bolag, alternativa tillgångar o.s.v. Det är i princip omöjligt att få direkt tillgång till dessa marknader eller seriösa aktörer med så små summor.
Att hänga på Reddit och gambla med memes kanske inte är helt orimligt? Men då måste du nog hitta nästa koncept och vara tidigt in. Alltså inte aktier eller krypto, utan nästa grej. Tulpanlökar eller vad det nu blir.
Folk har redan fått upp ögonen för memestock och memecoin så de marknaden där är nog redan hyffsat effektiv. Sannolikt med tusentals vibe-kodade bottar som försöker scoopa upp nästa Gamestop.
Oavsett är det nog bra om du förlorar dina pengar snabbt, så att du bränner dig tidigt och börjar investera evidensbaserat istället. Du har tiden på din sida
Ja, 10 t tkr. Jag har tidigare haft problem med certifikat på Avanza, finns det någon bra bank du kan rekommendera? I synnerhet om jag vistas mycket i utlandet. Tror det saknas ‘alpha’ i ETF:er, har relativt god insikt i olika industrier som jag gärna låter styra min portfölj.
Du har själv redan nämnt att använda AI för att följa memes. Jag tänker det är svårt att lägga till mer kunskap till det när det gäller att 10-dubbla på ett par år?
Visst. Vissa klarar av att ta till sig erfarenhet utan att nödvändigtvis behöva ha upplevt dem själv. Andra klarar inte det.
Har man förmågan att ta till sig andras erfarenhet är länkarna jag postade bra ställen att hitta mycket.
Mycket av den akademiska forskningen i länkarna handlar ju bara om att försöka förstå och generalisera det som hänt.
När det gäller ökad avkastning så är det egentligen bara faktorfonder och hävstång på index som brukar accepteras här. @Nightowl kanske kan lägga till någon mer.