Bästa sparkontot med ränta 2022?

Vad är bästa sparkontona enligt er? Kollar man räntemässigt så finns ju Svea, Santander, Ikano, SSAB etc med högre räntor men recensionerna online verkar ju förskräckliga med folk som upplever företagen som skojare osv.

Vilket sparkonto har ni som ni är nöjda med och som känns tryggt? (fria uttag och ej låst)

Vet inte om det är det bästa.
Jag har haft sparkonto hos Volvofinans i många år. 1,5% ränta idag. Finns de som har bättre, men tycker inte det är värt besväret att byta.
Jag och min fru har varsitt kreditkort här också, så det är smidigt att ha att ha sparkonto i samma bolag.
Bra app.

2 gillningar

Alla räntekonto med statlig insättningsgaranti känns lika trygga. Sedan vad folk skriver om de är oftast lika mycket missnöjda med sig själva :wink:. Alla du skriver om känns riktigt trygga och bara välja den som ger högst ränta jjst då. Det går ganska lätt och smidigt flytta sina pengar till någon annan :+1:

Tycker SBAB känns kvickt, säkert och ligger ofta högt i ränta. Tyvärr hänger de inte med i bolåneräntefarten just nu, men det kommer kanske?

1 gillning

Jo, jag förstår! Men läser man recensioner står det om att folk inte kunnat logga in/blivit avstängda, villkor som ändrats, omöjligt kundtjänst, pengar som försvunnit och allt möjligt och då känns det lite sådär… Men det kanske är överdrivet såklart

Vi kör Norwegian sparkonto. Såg att Lysa också börjat med sparkonto👍

Alla jag provat (Ikano, Svea, Landshypotek, Qliro, Klarna, Nordax, Hoist, kanske nån mer) har funkat bra. Klart plus för Svea som även har komplett internetbank gratis.

Jag kör Collector och Nordax på Avanza. 0,95% ränta på båda, fria uttag.

Jag kör SBAB och det känns smidigt, tydligt och tryggt. Räntan är bara 1,25 just nu men hoppas de ökar snart.

Collector. Avida. Svea. Avanza sparkonto+. IKANO. Bra erfarenhet från dessa.

Även storbankerna börjar ge lite ränta speciellt om man kan binda.

Lättast att hålla koll på Compricer speciellt nu när det ändrar sig stup i kvarten

Northmill och SBAB, inga problem med dessa vid insättning/uttag.

1 gillning

Många av dessa företag är kreditföretag. Jag tippar på att de flesta har nog skulder som de har svårt att betala och då blir det företagets fel och inte deras egna, därav recensionerna.

4 gillningar

Tyvärr så betalar med avgiften för deras sparkonto

Vanligtvis klagar bara den lilla procenten av människor som har problem. Jag har goda erfarenheter av SBAB.

Handelsbanken har mycket hög ränta på 2års fastränta för tillfället.

2 gillningar

På Norwegian menar du? Eller lysas nya?
Bra info! Då kanske vi ska kolla Coop istället där vi också har kort…

Sorry, på Lysa. Man betalar samma avgift på sparkonto som övrigt sparande.

1 gillning

Coop höjer sparräntan till 1,50% fr o m 12/10. :blush:

1 gillning

Landshypotek sparkonto: 1,50%

Svea Finans Sparkonto:
Sparkonto, rörlig ränta 1,80% +0,50 %-enheter
Fasträntekonto 1 år 2,75% +0,60 %-enheter
Fasträntekonto 2 år 2,85% +0,40 %-enheter
Fasträntekonto 3 år 2,95% +0,40 %-enheter

Flyttade precis en del till Ikano Sparkonto Plus.
2 % ränta med fyra kostnadsfria uttag per år. Om jag av någon anledning vill använda pengarna eller räntan blir mycket bättre någon annanstans.

Har också nyss skaffat Ikano Sparkonto Plus. Det var inloggningsstrul för ett par veckor sen, men nu funkar det. Lika svårt med supportkontakt som med andra nischbanker jag haft.