Sakfrågemässigt skulle det vara intressant att veta vad den auktoriserade revisorn tycker.
Att man betalat ut ersättning för 194 h arbete är kanske inte vanligt. Men handlar det om ett större arbete vars omfattning eller innehåll ligger utanför normalt styrelsearbete i brf är det ju inte helt orimligt. Även om det är styrelsens ansvar kan det vara ett arbete som man annars hade köpt in någon extern för. Villken befattning/roll/titel man använt känns ju inte jätterelevant. Däremot kan det finnas gott om frågetecken kring redovisning av tid och/eller styrelsebeslut.
Om man nu har en anställd vicevärd/förvaltare kan man också undra varför hen inte utfört det arbetet man betalat ut ersättning för till styrelseledamoten. Handlar det om teknisk förvaltning till fastpris eller per timme så är 200 kr för en medlem ett hyggligt timpris, beroende på arbetsuppgift.
Presenten är ju tudelad. Återigen borde det finnas styrelsebeslut eller annan spårbarhet… Det är inte säkert att styrelsen/ledamöterna gjort något fel juridiskt/formellt. Men det kan fortfarande vara olämpligt och i så fall leda till tappat förtroende och att stämman väljer andra ledamöter till ny styrelse.
(Lite udda med räkenskapsår september - augusti med stämma i februari.)