Söker en bil med följande funktioner. Vet inte exakt vad de heter men ska beskriva vad jag menar så gott det går
Bilen ska kunna ställas in med farthållare och sedan bromsa och gasa själv beroende på köer. T ex du har ställt in den på att köra i 90 km/h och framför dig kör en bil i 70 km/h då ska man bil köra ned i den hastigheten, om bilen framför gasar upp till 90 ska min följa “med”
På motorvägar och vägar med vägmarkeringar ska bilen kunne styra i kurvor mm av sig själv. Man ska kunna släppa handen från ratten och så kör den av sig själv.
Vilka bilar har dessa två egenskaper? Jag behöver alltså inget som att den parkerar åt en själv eller att den gör omkörning eller dylikt.
Jag blir tokig på att bilar inte verkar vara mer standardiserade utan att det är massa olika paket mm så att en begagnad bil kan t ex sakna en funktion som en annan begagnad bil av samma modell har.
De flesta bilar som är yngre än fem år har den första funktionen som ju kallas just adaptiv farthållare.
Den autopilotfunktion som du beskriver heter nog olika på olika bilmärken. De flesta kräver dock att du fortfarande håller i ratten även om den styr själv. Filassistans tror jag är vad Volkswagen kallar det.
Just detta tror jag knappt finns.
Ford har något som kallas Bluecruise och har hört att Mercedes har något liknade, men då är det bara under väldigt specifika förhållanden eller specifika vägsträckor.
Om du kan tänka dig att fortfarande hålla i ratten och bara ha styrassistans så är det väl korrekt som @Skrivbordsbonden säger.
Jodå, jag har det i min Nissan Leaf och gillar det därför jag letar efter det i en ny bil med. Man kan bara släppa i några sekunder sen börjar den signalera att man måste hålla i ratten.
Det är tillräckligt för att t ex kunna öppna en flaska vatten och ta en klunk eller liknande när man kör
Även om det finns på de flesta modeller i dag (som flera har nämnt) så gäller det att köpa det paket (den utrustningsnivå) där funktionen ingår. Volvo Pilot Assist med andra ord, och motsvarande hos andra märken. Det skiljer sig också en del hur väl det fungerar i olika förhållanden, hur den agerar vid frånkoppling osv. Zeekr och snö är ingen bra kombination, till exempel.
Hej,
Haft båda funktioner på Passat 2018, klockrena. ACCn hjälper även vid köer (0-30 kmh).
VW: ACC (adaptiv farthållare), Side assist + adaptiv filköring för det andra. Kollar nu efter Volvos, tror Pilot Assist dock osäker om det finns fler nivåer.
Hmm min första bil kostade 2000kr, andra 5000kr men dessa var pre år 2000. Sen i somras köpte jag en kia ceed 2021 för 200k.
Jag menade givetvis bilar nyare än ca 2020 är det så gott som standard.
Tycker adaptiv farthållare är toppen jämfört med gamla klassiska farthållaren som ej gick att använda då folk kör så ojämnt. Filassistansen ger jag inte så mycket för. Går att stänga av men slås på automatiskt vid varje start så orkar inte.
Filhållningsassistans är absolut inte att bilen kör automatiskt på motorväg. Snarare en irriterande vibration eller pling om du kommer för nära en linje.
Intelligent hastighet… Är inte dynamisk farthållare. Snarare ett irriterande pling när du köri 52 på 50 väg eller 70 på 70 väg men bilen har lyckats missa en 70 skylt bakom en buske och tror det är 50…
Dynamisk farthållare och att bilen mer eller mindre kör själv på landsväg/motorväg är lååååångt ifrån standard i nya bilar.
Jag kan inte förstå hur detta kan vara ett krav på nya bilar. Det måste väl ändå vara en information som hjärnan ganska snabbt lär sig att sortera bort. Om man nu inte orkar stänga av plinget varje gång man startar bilen.
Jag har adaptiv farthållare, lane assist och automatiskt helljus på bilen. Stänger av allt. Hatar när bilen gör grejer själv. Tack och lov inget pling vid för hög hastighet men har hyrt bil med sånt. Otroligt enerverande.
[quote=“FallenFetaOst, post:1, topic:101235, full:true”]Jag blir tokig på att bilar inte verkar vara mer standardiserade utan att det är massa olika paket mm så att en begagnad bil kan t ex sakna en funktion som en annan begagnad bil av samma modell har.
[/quote]
Jo tack prova försöka stänga av det där på någon touchskärm på främmande språk när du hyrt en bil i främmande land och bilen inte löser en enda skylt korrekt.
Jag kan inte tala för alla eller någon slags allmänhet men jag upplever att jag kör sämre när bilen hela tiden varnar för allt ifrån linjer till att jag borde ta en paus till att spolarvätskan är låg att det nu är under 4 grader ute och jag minsann kör 3 km/h för fort.
Klarar man inte hålla koll på hastigheten ska man inte ha hjälp. Man ska ha indraget körkort.