Byta från Avanza till Lysa?

Hej,

Jag har idag alla mina pengar hos Avanza (ISK) med följande fördelning:

DNB Global Indeks S: 30%
Spiltan Aktiefond Investmentbolag: 25%
Storebrand Europa A SEK: 19%
Avanza Ränta Kort: 10%
Storebrand Obligation A SEK: 9 %

Resterande är fördelade på lite andra globala fonder. Totala innehavet är runt 3 milj. kr. Långsiktigt sparande för en 50-årig man (med familj). Dock, jag blir lite besviken nu när Avanza-summeringen för 2025 visar att utvecklingen “bara” varit 5% på hela mitt ISK.

Den genomsnittliga Avanzianen: 8%, OMX sthlm: 19,68%

Jag blir nyfiken på Lysa och Patrik känns vettig. Jag har varit mkt passiv hos Avanza och Lysa erbjuder också passivitet. Dock har jag kanske “fel” indexfonder iom den sämre avkastningen? Lysa fixar de valen åt mig, tänker jag. Hur skulle ni gjort om ni vore mig?

Skulle ett byte till Lysa vara värt det eller är det som att byta från röd till blå bil?

Lägga över allt på en gång - flytta hela ISK? Göra något annat? Inte flytta alls?

Tacksam för era tankar.

/Martin

Jag har bytt allt mitt Avanza-innehav, som under året har varit en del aktier och därefter enbart DNB global indeks. Jag flyttar nu allt till Lysa för att samla mitt långsiktiga sparande (100% aktier, bred). Det passar mig ypperligt då jag ej är intresserad av att lägga tid på ombalansering och dylikt. Heller inte intresserad av värdepappersbelåning. Det kommer frigöra ännu mer tid åt annat i livet.

1 gillning

Du har 20% ränta och du är missnöjd med 2025? Det är knappas Avanzas fel. :joy::rofl:

Själv slutade jag året med 0% eller något sådant hos Nordnet. 100% LF Global index men riktigt nöjd ändå :+1:.

Varken Avanza,Lysa,Nordnet kan lova dig något extta.

Undrar varför du har 20% räntefonder då du år fortfarande ganska ung ?

1 gillning

Den med Avanza din utveckling kortsiktig på 1 år ska du ta med ett nypan salt :pinching_hand: . Det är ingeting man ska jämföra sina portföljer med. Helt onödigt och ointressant.

I ditt fall hade jag bara haft 90% Avanza Global och 10% Avanza Ränta kort och bara laddat på med automatisk månadssparande.

Det vehövs inget annat och går inte komma undan billigare :rocket: @ezt

Men om du vill ha Lysa för att slippa jämföras med andra avanzianer då är det 0,34% i avg värd var enda krona :+1:.

Snittet avanzianer 8%

Avanza Zero 19%

Tycker att snitt avanzian är duktig med 8% i år när majoriteten av Sveriges index ligger på 11% och uppåt!

:wink::joy:

Läs i den här tråden hur avanza får snittet då inser du ganska snabbt när du jämför casino portföljerna högt upp i tak på avanza jämfört hur många ligger jätte i minus procent att få 8% i snitt. Det är inget man ska jämföras med. Avanza gör det bara för att folk ska tävla ännu mer med varandra :joy:.

2 gillningar

Du sitter på 20% räntor.

Och avkastning 2025 handlar mest om hur exponerad man varit mot SEK vs USD. Så är det inte varje år.

Är du nyfiken på Lysa och vill köra på det, då är det bara att flytta pengarna dit. Eller starta ett nytt månadssparande där idag. Inte svårare än så.

1 gillning

Det går på 10 min :+1:

Lysa är lika exponerad mot valutakurser som alla andra fonder.

Sverige är en fjärt i havet jämfört med alla andra valutor. Det kommer inte Lysa att ändra på.

Tycker hajpen runt Lysa börjar vara överdriven, visst det är en bra och hyfsat prisvärd produkt men så jäkla bra är dom inte.

Betalat ca 0.35% i avgift detta år, om man själv köper några indexfonder kommer man ju klart under det beloppet, och hela vitsen med Lysa är väl “index nära”

2 gillningar

Du verkar ha fått bättre avkastning än Lysa?

1 gillning

Aggressiva marknadsföringen av Lysa av Jan verkar fungera galant.

3 gillningar

Inget fara då majoriteten av våra börspengar hela 85% totalt finns hos storbankerna. De är mycket säkrare där i dyra storbanks aktiva fonder än hos aggressiva billiga Lysa fondrobot :wink::rofl::joy::tada::rocket:.

Eller hur @IgniteMe :wink::rocket:

Avanzas summering är väldigt godtycklig. “Årets resultat” är ingenting annat än två påhittade datum som de mäter mellan och presenterar för. Detta har ingenting att göra med ett långsiktigt sparande och en långsiktig strategi. Bara för att det kallas “året 2025” så innehar det ingen särskild betydelse. Det enda datum du bör fundera på är det datum när du behöver pengarna och sålla bort bruset.

Du ser ut att ha en helt okej portfölj, en del överlappning och ett bet på investor. Jag själv kör Lysa, för att få maximal bredd och utan en särskild tro på min egen förmåga, till ett rimligt pris och minimal ansträngning.

1 gillning

Vem sa något om storbankernas aktiva fonder?

Det är ju du som drar en hyperbol av någon anledning. Köp DNB Global med månadsspar och du är klar. Lägg till en grov övervikt med en Sverigefond om du vill ha det som Lysa.

1 gillning

Då avviker jag lite. 100% LF Global index :wink::rofl:. Jag vet hur du tänker men vi är liten minoritet här på RT som kan välja billigare,jämfört med stor massa :+1:

Därför tycker jag att oberoende vad man väljer av det billiga upp till 0,35% i avg har man valt rätt väg att gå långsiktigt :+1:

Jag kan väl känna att Avanza triggar människor på detta sätt. Sättet att jämföra varandra och trigga tävlingsinstinkt och därmed kanske också göra ändringar för att få revansch nu nästkommande år…

2 gillningar

Därför jag undviker nätmäklare. De flesta kör för mycket Fomo taktik, som uppmuntrar till dåligt investerande och i slutändan gör sina kunder en ekonomiskt kostsam otjänst.

Misstänker att detta kommer öka, då det helt klart är en lönsam taktik för nätmäklarna. Det syns tydligt på forumet och på mäklarnas årliga ”topplistor”.

Hade varit kul att se deras femårs och tioårslistor, som kontrast.

2 gillningar

Jag har också sett 1 år tillbaka ungefär flyttat över allt från Avanza till Lysa.

Dels för att mitt månadssparande inte delas upp så lite typ 200 kr spiltan osv. Men framförallt för att jag själv inte bestämmer vilka fonder eller aktier jag köper och därför inte kan gå back på roliga aktier. Plus omballansering också

Till skillnad från storbanksrådgivare som använder beprövad taktik för att övertala kunderna att det rådgivare har valt är de bästa fonderna som finns. Sedan att det kostar över 1,4% i avg är det ingen fara. :+1:

Sedan finns det minoritet av kunder som jag och du @Melwa som kan välja själva billigaste global indexfond även hos storbankerna :+1:. Resten blir lurade i dyra storbanks lösningar tyvärr.

Försvarar inte Avanza alls :+1:

Men jag har svårt försvara storbankerna att de är så jätte bra :joy:

Håller med! SEK har gått bra i år, men alla andra år när kronan dyker mot USD. Då ser det ut som våra globalfonder gått upp med 30-40%.

1 gillning