Efter att ha följt otaliga trådar i detta forum väljer jag nu att själv investera och hoppas på det bästa
Edit: Min fråga rör självbild och yrkesidentitet inför ett eventuellt byte av arbetsplats. Känslan att förlora status och därmed ändrad självbild, från att “vara viktig” till att riskera bli en “nobody” skrämmer mig. Jag undrar hur du tänker/ eller har tänkt när du ändrat position eller arbetsplats, som fört med sig lägre status? :slut edit
Min bakgrund: Jag är en 46 årig manlig superakademiker. Disputerad överläkare på universitetssjukhus i kirurgisk specialitet. I min lilla, lilla, värld, är jag en av handfull överläkare på sjukhuset som andra specialister ringer när de behöver hjälp med fall som inte ingår i det “vanliga” utbudet av patientklientel. Jag opererar “svåra” fall. Detta har jag gjort i åtta år. Min lön är 91k för 100%. Barn i tonåren och gift. Pendlar. Inte mycket tid över utom på helgerna.
Jag har fått ett erbjudande att arbeta för annan vårdgivare. Då blir jag en “vanlig” läkare. Visserligen fortsatt kirurg men inte “svåra” fall. Jag skulle byta plats med de som idag ringer mig på sjukhuset. Min lön skulle bli 120k för 60%. Men jag blir den enda doktorn hos vårdgivaren. Jag slutar också vara en kändis i den värld som jag är pinsamt medveten om är liten. Jättemånga läkare drömmer om att ha min tjänst på univ sjukhuset, drömmer om att göra det jag gör. Och det är här skon klämmer ordentligt för mig.
Jag har upptäckt att jag är så fast i statusbilden och hur jag blir sedd. Det pratas om status bland oss kirurger och samtidigt som jag tycker det är sjukt tramsigt så har jag så många gånger erfarit glädjen och stoltheten över att vara ansvarig kirurg när det hettar till, och via det, hur jag blir sedd. Mina befintliga kollegor kommer stå som frågetecken den dagen jag drar, och det stör mig att min status kommer att dala. Men det är inte bara det. Jag tänker även på all ansträngning jag gjort för att komma så här långt, och om det är rätt att bara ge upp det. Men jag hade aldrig fått erbjudandet om jag inte hade gjort denna resa via univ sjukhuset.
Det finns många fördelar med bytet, förstås. Mest är det tiden som lockar. Lönen litegrann. Jag skulle kunna ägna mig åt saker som berikar mitt liv, som jag aldrig fått tid till tidigare. Även mindre belastad till följd av minskat ansvar. Ett slags halv-FI/RE som säkert är mer hälsosamt för mig än att gå helt FI/RE, då jag har mycket driv.
Jag förstår att status är en social föreställning. Jag förstår att om man tar hänsyn till status så definierar man sig utifrån hur andra ser på en, snarare än hur man själv ser på sig själv. Och jag förstår också att mina kollegor utgör ett socialt tryck när de säger att status är viktigt. Men trots att jag resonerar så får jag det inte att helt lossna. Kanske ni kan hjälpa mig resonera kring status och självbild? Hur tänker du kring din status gentemot dina kollegor, vänner och bekanta? Har du bytt ner dig från ett högstatusyrke eller position och hur röde sig dina tankar då?
Hoppas på god utväxling av denna investering