Hur placera 80k för 10års sparhorisont?

Hej hur hade ni placerat 80k för
Kommande 10 åren för bästa
Möjliga avkastning ?

Vilken risknivå tåls?

Risk att gå back?

1 gillning

Det är väl alltid risk att gå back men det är sparat barnbidrag så ingen gambling med pengarna direkt .

T.ex. ett sparkonto har i princip obefintlig risk att gå.back nominellt (men kommer gå back realt förmodligen). Kanske finns nåt bundet som kan slå inflationen men bara marginellt i så fall.

Men frågan är ju inte svart och vit utan det finns en gråakala med mer eller mindre andel räntepapper/aktiefonder för olika mycket risk.

2 gillningar

Jag tänker mer en risknivå som aktier eller fonder

Räntefonder eller aktiefonder eller blandfonder?

2 gillningar

Aktiefonder eller aktier

Global marknadsviktad indexfond låter rätt då.

3 gillningar

Här är fyra globala indexfonder som brukar rekommenderas Länsförsäkringar Global Index, Avanza Global, DNB Global Indeks S, Swedbank Robur Access Global A.

2 gillningar

Du säger mot dig själv flera gånger i tråden.

Fundera själv vilken risknivå som du vill ta.

Återkom efter att du funderat klart.

Här finner du mycket av det du söker! :slight_smile:

3 gillningar

Svårt att svara på men till 100% är ingen avkastning säker. Du kan förlora allt på börsen eller så kan kan du bli rik. Börsen och bitcoin är ett pyramidspel så den med kallast nerver brukar vinna.

I alla fall börsen är inte ett pyramidspel.

Index är genomsnittet och det ökar för att företagen skapar värde som ägarna får del av.

Är det så borde ju börsen störtdyka när konsumptionen är nära rekordlåga nivåer.

Nej. Det stämmer inte.

Precis det är förväntningar och om man vill satsa utan moral så köper man och Saab och Nvidia. Min moral tillåter inte såna aktier.

Varför påstår du först något som du vet är felaktigt? Du säger ju själv att det inte var som du först påstod: