Hej, varför går det så dålig på börsen , jag som har precis börjat köpa aktier sen en månad tillbaka… jag går i minus… inga stora pengar men ändå som en ny börjare undrar man om det är vissa månader/perioder när det går sämst
För det första går alltid börsen upp och ned, men som tur är oftast upp.
Så sitt lugnt i båten ![]()
För det andra har Stockholmsbörsen (OMXPI) gått upp närmare 20% senaste 6 månaderna.
Vad är det du har köpt?
lite olika, swedbank, handelsbank, telia, sandvik och investors B
vad har stockholmsbörs för officiellt websidan?? jag har köpt via Avanza
Index info OMXSPI, OMX Stockholm_PI, (SE0000744195) - Nasdaq (nasdaqomxnordic.com)
är det Index info OMXSPI, OMX Stockholm_PI, (SE0000744195) - Nasdaq (nasdaqomxnordic.com)
Stockholmsbörsen är upp 0,7% den senaste månaden. Kan det handla om att du satsat på enskilda, och förhoppningsvis tillfälliga, förlorare?
vilka aktier skulle ni rekommendera??
Vad bra att du börjat spara och investera. Totalt sett bör börsen gå uppåt om man ser det på lång sikt. Däremot kan man ha otur och välja några bolag som går ner.
För att udvika det kan det vara smart att använda en fondrobot som ex lysa och att spara regelbundet genom ett månadssparande.
Detta avsnittet är en bra start att lyssna på: Spara och investera rätt och lätt 2024! | Kom-igång guide #99
tack, ska göra det
Alla… i form av en indexfond. Vill du ha svensk övervikt så välj en svensk indexfond.
Tänk på att även en indexfond kan gå ner efter du köpt.
Bolag släpper rapporter var tredje månad.
Europeiska, Svenska och Amerikanska “centralbankerna” ändrar ofta på räntor och ger fingervisning åt vart det är på väg närmsta tiden.
Krig och naturkatastrofer inträffar.
Fraktfartyg fastnar i kanaler, blir attackerade eller sjunker.
Företag eller produkter blir bojkottade.
Etc. etc.
Massor av saker som händer kontinuerligt som påverkar eller inte påverkar enskilda bolag eller börser. Det går inte att veta hur börserna kommer röra sig då man inte vet vad som kommer hända och vad som kommer påverka.
Anledningen till att köpa fonder eller specifikt indexfonder är att man minskar åtminstone risken från enskilda bolag, branscher, länder eller regioner beroende på vad man köpt.
Om du skall investera på börsen skall du ha en lång investeringshorisont, inte månader utan många år.
Vad gäller enskilda aktier så är det inte ens säkert att de någonsin kommer tillbaka upp till den kurs man köpte för.
Den som köpte Ericsson 1999 ligger fortfarande back 25 år senare.
Det blir tyvärr väldigt dålig diversifiering med anskilda aktier, särskilt så få. Ska du köpa enskilda aktier så bör nog sikta på betydligt fler olika, i olika storlek, bransch och region.
Hur lång är din sparhorisont? Det är bättre att köpa globala indexfonder eller fondrobot än ett fåtal enskilda aktier.
Jag tror din syn och förväntningar på börsen är sne.
Börsen är till för långsiktig investering. Om du köper en aktie och förväntar dig vinst efter en månad så är nog lotto ett likvärdigt alternativ.
Den årliga förväntade avkastningen på börsen över tid (tänk 10+ år) är 7-8% per år i snitt. Men då har du toppar och dalar på ±50%. Index har mindre svängningar än aktier och lägre risk.
Köp index är min rekommendation och tänk långsiktigt 10+ år när du investerar på börsen.
Du får läsa nybörjarguiden. Att ge sig in och köpa enstaka aktier är gambling om man inte läser på varje enskilt bolag. Tänk på att kursen på en aktie avspeglar förväntningar/förmåga att tjäna pengar nu och i framtiden. Orkar du inte läsa på. Köp en Global Indexfond och kör det långa spelet.
För en småsparare är det garanterat gambling ändå. En småsparare kommer inte klara av att läsa på om företaget och förstå tillräckligt mycket om både företaget och industrin för att förstå om nuvarande marknadsprissättning är för låg och företaget egentligen är värt mer.
Som övning kan man ju som småsparare ta den aktien man tänkt köpa och förklara, med uträkningar, varför priset inte är 30% högre eller lägre än nuvarande. Hur många tror du kan göra det?