Hej! Jag är en nyexaminerad civilingenjör som precis börjat på mitt första jobb som konsult.
Eftersom jag är nyexad försöker jag främst fokusera på att lära mig så mycket som möjligt och komma in i jobbet, men jag har också börjat fundera lite mer långsiktigt på hur jag kan få upp min lön.
Jag har ju förstått att lönen jag får till stor del hänger ihop med hur mycket värde jag kan visa att jag tillför till arbetsgivaren. Min fundering är hur jag kan tillföra mer värde än mina kollegor med samma erfarenhet och därför (på sikt) få en högre lön. Förutsatt att jag jobbar 40h i veckan är pengarna jag drar in till mitt företag proportionellt mot min beläggningsgrad samt mitt timpris.
Förutsatt att man jobbar alla timmar mot kund förutom interna möten osv går det ju inte att få upp beläggningsgraden mer. Och timpriset, speciellt när man jobbar i offentlig sektor, hänger mer ihop med erfarenheten än vad man faktiskt kan få gjort på ett visst antal timmar.
Är jag mer effektiv än mina kollegor kan jag genomföra fler projekt än dom på mina 40h i veckan, men eftersom beställaren betalar per timme är ju detta inget som drar in mer pengar till företaget.
Jag är nyfiken på att höra era funderar kring detta. Jag vill avsluta med att säga att jag som sagt lägger majoriteten av min energi på att lära mig så mycket som möjligt och komma in i jobbet, men det känns kul att samtidigt kunna ha en plan för att på sikt tillföra mer värde än min genomsnittliga kollega med samma erfarenhet till företaget för att bli mer värdefull. Även om jag i framtiden skulle byta jobb för att få upp lönen kvarstår ju samma frågeställning - hur kan jag i den rekryteringen visa att jag kan tillföra mer värde än andra som söker samma tjänst.
Nu måste man ju inte vara konsult hela karriären men merförsäljning på befintliga uppdrag, dra in nya uppdrag gissar jag uppskattas. Likaså att kunder är nöjda med jobbet man gör
Om du jobbar som konsult är ditt CV produkten du säljer. Det tar tid att bygga upp ett attraktivt CV. För mig tog det 15 år eftersom jag kvar kvar lite för länge på ett ställe . Ta gärna hjälp av äldre kollegor och stanna inte för länge på ett uppdrag. Optimalt är väl omkring 1-3 år.
På ett ställe jag var på hade vi CW-workshops där de mer seniora kunde hjälpa till med CV-skrivandet. Du kan även ta hjälp av AI (men inte rakt av, AI-språket kan lysa igenom. Du kan använda AI som bollplank och utkast som du har som underlag för dina egna ord).
Som mer junior kan du polera upp ditt CV genom att berätta mer om din utbildning och annan relevant erfarenhet i livet, t.ex föreningsverksamhet.
I uppdrag: se till att vara alert, kompetent, intresserad, trevlig. Kompetensutveckla dig själv snarare än att kräva utbildningar och rättigheter. Visa framfötterna men överdriv inte så att de mer seniora känner sig förminskade. Det är viktigt att bli omtyckt. Du behöver bra referenser. I Sverige blir man omtyckt om man är lagom glänsande och lite bättre än genomsnittet men du blir kanske inte lika omtyckt om du överglänser chefen och projektledaren hela tiden.
Jag driver ett IT-konsultbolag. Ett tips som jag brukar ge våra juniora konsulter är att framför allt visa framfötterna på områden där andra brister eller inte har tid att lägga så mycket kärlek. Du kommer inte att kunna lösa ingenjörsproblem bättre än någon med 10 års erfarenhet, så där är du i en lång läroperiod. Bara att åka med och försöka komma in i det - täppa till lucka efter lucka i förståelse, verktyg osv. Däremot kan du under tiden förbättra saker som stöttar andra delar i verksamheten.
Det kan vara att definiera/uppdatera processer eller dokumentera saker som ingen annan hunnit än, eller att göra verklighet av olika idéer som bubblar men som ingen har tid att ta tag i (lyssna efter “Man skulle haft något enklare sätt att göra xyz”). Tipset syftar inte till att bli världsbäst på att koka kaffe, utan man brukar dels lära sig väldigt mycket på att t.ex. dokumentera eller förbättra någon annans arbete, dels så brukar det vara ett snabbt och effektivt sätt att visa att man vill bidra.
Och glöm inte att interpersonella bidrag är väldigt uppskattade! Exempelvis: Det kanske görs ett gäng antaganden i lösningen för att ingen orkar åka till Roy som jobbar på lagret och fråga hur de faktiskt arbetar. Där kan man ibland enkelt göra väldigt mycket nytta.
Detta håller jag inte med om. Beroende på område såklart men en fördel som konsult är ju att du kan ha flera uppdrag och stöta på flera företag, produkter, problem, tekniska lösningar, och seniora kollegor att lära sig av. Du kanske lär dig något på uppdrag A som du kan ta med dig till uppdrag B, där ingen sett en viss typ av problem, eller lösning, förut. Du kan absolut kunna mer om en viss sak efter två år än någon som jobbat tolv. Ibland är det inte säkert vad som är rätt svar heller, och en bra senior ingenjör kommer lyssna på dina idéer och utmana dem om så behövs, och kommmer inte bli upprörd om du utmanar dennes idéer (kom ihåg att attackera problemet och inte personen bara).
Edit: generellt håller jag med om att man inte kan något som nyexad men man lär sig mycket fortare om man är med, diskuterar, utmanar, föreslår grejer, snarare än att bara sitta och göra kortsiktiga uppgifter rakt av från en scrum board. Jag är konsult inom mekanikutveckling dock, vet inte exakt hur det skiljer sig från IT, säkert en hel del.
Du ökar såklart ditt värde genom att vårda kundrelationer och allmänt vara lätt att arbeta tillsammans med (internt+externt).
Du behöver även ta hand om dina kollegor genom att vara hjälpsam och tillgänglig, hjälpa till att få upp deras beläggning, lyfta fram dem inför kund etc. Det kan därför till viss del vara skadligt för din egen karriär att mäta din framgång mot kollegornas.
Det skadar såklart inte om du är duktig på ditt ämnesområde också, men det är långt ifrån allt.
@Pannkaka Jag håller med om allt du skriver, så vet inte riktigt vad vi inte är överens om
Edit: Självklart menade jag någon som har 10 års erfarenhet av att lösa/jobba med liknande problem, kanske var otydlig. Och jag förutsätter att man som junior försöker vara med mitt i smeten ändå. Men för att visa framfötterna så menar jag att mitt råd är en bra väg till uppskattning och värdeskapande, som man kanske inte först på egen hand kommer att tänka på.
Att jobba som konsult är ett bra sätt att skaffa sig ett CV och bred erfarenhet tidigt, men det är tyvärr en värdelös typ av roll om man vill skapa extra värde som höjer ens egen lön. Så länge kunden är nöjd och timmarna trillar in så spelar det inte så stor roll vad man gör från konsultbolagets synvinkel.
Ett konsultbolag är i grunden ett rätt tråkigt bolag, med få möjligheter till asymmetriskt värdeskapande som kan ge bolaget högre vinst och dig högre lön.
Det finns egentligen bara två rattar att skruva på:
Höja timpriset - svårt, det är hög konkurrens, kräver att konsultbolaget nischar sig och bygger rykte av att vara experter inom ett visst område, och finns ett hårt tak.
Öka omsättningen genom mer sälj och rekrytering av konsulter.
Ett konsultbolag bygger inte upp något kompetens internt (alla sitter på sina håll), det saknas ofta kontinuitet (hög personalomsättning relativt sätt), konsultbolaget är aldrig mer än summan av sina konsulter (saknas synergieffekter).
Instämmer i vad andra sagt, fokusera på din egen kompetensutveckling och att bygga ditt kontaktnät, det är det som kommer ge dig högre lön, men då troligare hos nästa arbetsgivare. Ta extra ansvar om du vill för att få erfarenheten, inte för att höja lönen nu direkt.
Min erfarenhet är att lönehöjjningar primärt optimeras genom att få dina chef att subjektivt tycka om dig. Det handlar inte nödvändigtvis om faktiskt värde levererat eller ens vilket värde din chef tror att du levererar.
Jag är också civilingenjör och har jobbat som konsult i ganska många år. Kan dela med mig av lite tankar.
Vill du få upp lönen som konsult så gäller precis samma sak som för alla andra:
Byt jobb.
Allt som oftast så säljs konsulter enligt en överenskommen timtaxa. Även om du lyckas göra vatten till vin så kommer inte du få något mer för det. Trist men så är det.
Det du ska tänka på när du startar din konsultkarriär är att se till att ditt konsultbolag ger dig utbildning (riktig utbildning, inte HR-flum) och att du blir behandlad som en jämlik på företag du är utsänd till. Får du inte det, och blir du inte det, ska du gå därifrån bums. Det är livsfarligt att hamna i en sits där ditt konsultbolag skickar ut dig och tycker att du får all utbildning du behöver hos kunden, samtidigt som kundföretaget tycker att de bara köper in en färdig kompetens.
Ska du bli “rik” som konsult behöver du vara väldigt duktig på något, eller veta något som få andra gör.
Innan du tänker på att maximera din beläggningsgrad m.m. så ska du hitta en arbetsgivare som vill satsa på dig och ger dig ansvar. Sedan löser sig resten.
Som anställd konsult på de större bolagen är det största värde du kan bidra med att dra in mer business.
För lön är inte bara värde det viktiga, utan det är förmodligen viktigare att få dina kunder, kollegor och chefer att gilla dig.
Båda metoder är väldigt tillämpliga ifall du vill starta eget konsultbolag. Långsiktigt är min rekommendation att jobba på produktbolag, eller som egenkonsult. Anställd konsult är bara relevant i början av karriären.
Om du skall bli en bra konsult var nyfiken och proaktiv och sitt inte och vänta på att kunden hela tiden skall styra dig, ett tecken på att man gör ett bra jobb är ju att kunden förlänger ditt kontrakt.
För att bli en framgångsrik konsult så tycker jag att ett framgångs koncept har varit att specialisera sig innom ett område så att kunden köper spetskompetens som dom inte har inhouse och därmed betalar ett högre pris vilket du kan använda till att förhandla upp lönen alternativt provision
Tråkigt att du har den erfarenheten. Berätta gärna lite om dessa erfarenheter - har du bara haft otur med chefer eller är det något mer strukturellt kring hur personalpolitiken och affären hänger ihop?
Ja det är frustrerande. Om du menar att det finns chefer som fungerar annorlunda så antar jag att jag haft otur
I min erfarenhet är de alla människor och därmed faller de offer för samma feltänkt som vi andra. Men kanske pga att de chefer jag nu har såpass ofullständig kompetens inom områdena vi jobbar med så är det tydligt att de inte kan göra rimliga bedömningar av värdeskapande. Istället för att, vad jag gissar andra chefer kan göra dvs gå på en blandning av det och känsla, går de endast på känsla. Dvs den som är mest kompis med chefen blir gynnad.
Lön är en sak, timpris en annan och vad företag har för affärsmodell en tredje. Det behöver inte alls finnas en direkt koppling mellan dessa, i alla fall ingen koppling som du som enskild konsult kan påverka. Blandar man ihop detta är det lätt att bli besviken, om man inte är på ett företag som faktiskt har en affärsmodell som man själv kan påverka och agera utifrån.
Det du kan påverka, framför allt som nyanställd, är att leverera och ta ansvar för din roll, din utveckling och ditt uppdrag. Var nyfiken, ta initiativ och våga fråga. Var en schysst kollega.
Det finns egentligen bara två rattar att skruva på:
Höja timpriset - svårt, det är hög konkurrens, kräver att konsultbolaget nischar sig och bygger rykte av att vara experter inom ett visst område, och finns ett hårt tak.
Öka omsättningen genom mer sälj och rekrytering av konsulter.
Tack för svar! Det är det här som fick mig att skriva inlägget då det varit mina slutsatser också. Jag antar att det är som du och flera andra som kommit med bra svar säger, att kompetensen är det viktigaste och sättet att utmärka sig.
Hur mycket du tillför till sista raden för din arbetsgivare har inte mycket korrelation med vilken lön du får.
Vid lönerevisionen är det vanligt med argument kring lönepott, nivå vs andra i bolaget och gräns för hur många % man kan öka per år osv.
Skaffa 1-2 års erfarenhet, ha ett bra CV och LinkedIn profil och sök nytt jobb när du känner dig redo.
Men glöm inte att ha roligt också! Du kommer träffa många trevliga kollegor och kunder lära dig mycket och tjäna bra med pengar över tid så ta det lugnt