Jag skulle vilja investera lite pengar till låg risk. Och en avkastning på 3-5%. Jag har fått tips om Kreditfonden och Case Safe play. Men jag hittar ingen eller mycket lite info om dessa. Och det gör mig skeptisk. Någon som har erfarenheter eller info?
Eller ännu hellre tips på lågriskinvesteringar? Och då tänker jag inte på bankkonto med insättningsgaranti
Att du inte hittar någon info om det du fått tips om säger ju det mesta.
Smidigast är nog att sätta ihop en portfölj på ett ISK eller KF med ca 30-40% aktiefonder (indexfonder) och kombinera dessa med 60-70% räntefonder (om du absolut inte vill ha sparkonto).
Annars så kan du ju kolla in Rikatillsammansportföljen. En såkallad permanent portfolio bestående av aktier, korta räntor, långa räntor och guld som ska ge en förhållandevis låg risk och en ungefärlig avkastning som det du söker.
Ingen vet vad som händer i framtiden, men Credit Suisse har nog mer personal än vad som finns i detta forumet iaf. Så jag skulle inte avfärda deras modell med att “vi på forumet vet bättre än Credit Suisse”.