Hej på er! Tack för all er feedback kring Lunar. Vi är såklart medvetna om situationen med Swish och att det är krångligt med överföringar från vissa kort. Vi jobbar stenhårt på att lösa detta, dock ligger en helt ny Swish lösning fortfarande en liten tid bort.
Det som hänt är att den leverantör aw Swish vi använt tidigare bestämde sig för att med kort varsel lägga ned den tjänst vi använde. Därför har det blivit en lucka på några veckor tills det att vi får upp en ny Swish lösning. Men det har inget att göra med vår finansiella stabilitet eller pålitlighet. Faktum är att jag ser att insatta medel nästan dubblats sedan förra månaden, så det är fortsatt många som väljer Lunar för sina sparpengar, vilket såklart är jättekul!
För den som fortfarande undrar vill jag också passa på att förtydliga att pengar insatta hos oss täcks av insättningsgaranti vilken i nuläget för oss administreras via den danska “Garantiformuen” (danska insättningsgarantin) då vi har dansk banklicens och tillhandahåller konton via Danmark idag (dock i SEK). Detta kan, som @janbolmeson skrev ovan, komma att ändras senare i år