Nordnet har lanserat 3 st nya fond-i-fonder

Nordnet säger:

”För att uppnå målet investerar fonden, enligt Nordnets rekommendation, i (i) statsobligationer emitterade av en eller flera medlemsstater i Europeiska ekonomiska samarbetsområdet och/eller (ii) aktier eller andra värdepapper med aktieliknande egenskaper emitterade av företag i utvecklade länder. Fonden överlåter det ekonomiska intresset i sådana aktier och får exponering mot indexets totala nettoavkastning genom en swaptransaktion.

En swap är ett avtal enligt vilket fonden ska utbyta kontanta betalningar med en motpart, som förväntas ingå i J.P. Morgan koncernen, mot en avkastning baserad på indexet.”

Hela ESG är faktiskt ett jäkligt skämt här, för att Nordnet placerar i inget annat än statsobligationer eller andra värdepapper som kan fungera som garanti i swap-avtalet.

Jag tycker att detta är helt enkelt fullständig s#%t.

8 gillningar