Plusfonder kommer släppa en egen globalfond under april med 0,18% i avgift och utan screening. @PLUSfonder kommer troligen ner till oss för att prata om fonden samt fondbolaget i stort. Därav tänker jag att vi samlar alla frågor till Emil och gänget i den här tråden.
Bland annat deras Sverigefond har abonnerat på en topplacering i vår fondlista sedan den startades:
Förhoppningsvis får Emil också med sin medgrundare Mikael som han talat väldigt gott om
Kan bjuda på en kort anekdot, jag och Emil bodde tillsammans under Berkshire Hathaways årsstämma 2024 av en ren slump (gemensam vän). Berkshire är Buffett och Mungers företag.
Hade gärna investerat i denna, men som hag förstår det så är det bara Developed Markets. Vad vi behöver är en bra, bred och billig indexfond som täcker Emerging Markets också, dvs en riktig golbalfond.
En annan inflikning, kan ni hålla listan på innehav frekvent uppdaterat på avanza? Alltid roligt att kolla på förändringar titt som tätt. Det vill säga var 2:a eller tredje dag vore verkligen ett nöje och inte en gång per månad. Det är dessa små grejer som gör indexfonderiet lite mer interaktivt och skojigt i längden.
Men min följdfråga blir om PLUS funderar på att lansera en separat Emerging Markets-fond? Då kan man ju som svensk ha en marknadsviktad portfölj helt bestående av PLUS-fonder.
Även om jag förstår att kapitalflöden till tillväxtmarknader inte är superheta.
Hur gör ni för att hålla nere transaktionskostnader? Hanterar ni det som alla andra indexfonder (typ DnB Global Indeks S/Avanza Zero) eller har ni en strategi som utmärker er?
Hur stor kommer källskatten att vara? Detta hör ihop med vilket land fonden är registrerad i om jag förstår rätt?
Kommer ni använda er av utlåning av aktier, på samma sätt som PLUS Småbolag Sverige?
Kommer innehavet vara en “fullständig representation”? Dvs. kommer ni äga alla ca 1300 aktier i fonden eller används det tekniker för att återskapa indexet utan att ha fullt ägande?
Är det ni själva som sköter alla transaktion (köp sälj) eller hur hanteras detta i praktiken? Tar ni hjälp av någon större spelare?
Jag fick en duschtanke nu som kanske är för sen att implementera inför fondsläppet. Men jag tänkte lufta den ändå.
Borde ni inte döpa fonden till PLUS Allabolag Global eller något liknande för att cementera ”Allabolag” lite som varumärke? Samtidigt som ni pedagogiskt understryker att man köper alla bolag i en given geografi? Utan screening och kriterier.
Man ska nog inte underskatta hur mycket fondnamn kan attrahera investerare över tid. PLUS Allabolag Sverige har alltid varit ett väldigt pedagogiskt namn även för nybörjare.