Råd gällande lön(ejustering)

Man 35-40 år, pluggat civilingenjör

Lång erfarenhet inom service, försäljning m.m. innan och under studierna.

Första jobb efter masterarbetet 2020: rek. Ingångslön Sveriges ingenjörer 35.5k/mån 6 v semester. Undantagen lönerevision förhandlade jag upp till 36.5k mån

Andra jobbet 2022. Gick in på 37k/mån. Var undantagen lönerevisionen men förhandlade upp till 42,5k då jag blev erbjuden fast.

2023 vanlig lönerevisionen gav 44k/mån

Nytt jobb i 2024 inom ny branch (IT) 48.5k/mån, 6 v semester, tjänstepension (likt tidigare anställningar)

Undantagen lönerevisionen fram till 2026.

Vida överträffat förväntningarna. Har bett om ett samtal om nuvarande situation, prestation, framtiden och lön.

Jag tittade på Saco och jag borde ligga mellan 56-72k/mån för min roll (projektledare), branch och utbildning beroende på om man ser till utbildningsår/födelseår.

Har mycket ansvar, avlastar nyckelpersoner och har flera ggr fått beröm av beslutsfattare för hur jag sköter mitt jobb.

Vad är ett rimligt anspråk? Hur skall jag lägga upp och motivera högre lön? (Finns inget options- eller bonusprogram, ATF dagar, förmånsbil). Bolaget går väldigt bra och växer stadigt.

Under anställningsprocessen så avhandlades löneanspråket i förhållande till en roll som istället tillsattes av en annan person. Utifrån min erfarenhet så erbjöd man mig ett mer övergripande projekt- och kundansvar. Men vi hade ingen diskussion om att ändra lön i förhållande till detta.

Läser på forumet om 20-30 åringar som får 50-65k/mån ibland utan arbetslivserfarenhet.

Med det sagt vill jag känna att jag kommer någonvart och att det finns en framtid (ekonomisk frihet och att jag blir kompenserad för jobbet jag gör och ansvaret jag har)

Tack!

Mina tankar:

  1. Bra att du är med i facket så du har tillgång till lönestatistik och slipper gå på anekdoter från främlingar på nätet. “Jag vet att det någonstans finns folk som säger sig ha den här lönen” är i min erfarenhet sällan ett vinnande argument om det inte backas upp av “och jag har själv fått erbjudanden på den nivån”

  2. Leta reda på några få maximalt jämförbara personer och kolla upp deras taxering medveten om att bland annat löneväxling och föräldraledighet påverkar.

  3. I min erfarenhet får de allra flesta beröm från sina överordnade. Ord är billigt.

  4. Har man sadlat om sent i livet är det långt ifrån självklart att det rimliga lönenivåmässigt är att jämföra sig med individer som kört samma yrke hela livet. Att kunna peka på objektiva skäl till varför så är fallet för just dig kan hjälpa.

  5. Vill man öka på lönen maximalt är det arbetsplatsbyte vart 3e år som gäller.

  6. Det känns trist men min erfarenhet är att när det kommer till löneförhandling är det minst lika viktigt att ens chef gillar en, som vad man konkret levererar. Särskilt om cheferna saknar kompetens att bedöma det sistnämnda, vilket i min erfarenhet ofta är fallet iaf om man är en specialist. Klickar du med din chef kör på, om inte se dig om efter nästa, är mitt råd.

6 gillningar

Det är ovanligt att en arbetsgivare frivilligt betalar mer i lön än de behöver, det är därför viktigt att förhandla.

Det finns några få tillfällen när man har en stark förhandlingsposition – innan man tackar ja till ett nytt jobb, och innan man tackar ja till svårare arbetsuppgifter. Har man väl kommit in på fel lön så brukar det bli svårt att åtgärda. Tyvärr brukar den enda lösningen vara att byta arbetsgivare.

Att få en befordran utan löneförhöjning är alltså något av det mest kortsiktiga som en chef kan göra och bland det mest sorgliga som kan hända – klockan börjar räkna ner och det är tvunget att börja leta nytt jobb.

Som vetenskapsman vet du att det inte är så statistik fungerar.

Tack för ditt svar!

  1. Nä, det här är från SACO. och lönerna jag angav var från 2024 (alltså exkl. +5.5% som var snittet under lönerevision 2025 enligt SI).

Lönerna folk hävdar sig ha på det här forumet tycks som regel ligga i den yttersta kvantilen av någon anledning :sweat_smile::joy:

  1. Inte riktigt någon som har samma arbetsuppgifter som mig men jag skall ta ut ett par stycken. Innan mötet i veckan. Men vad spelar det för roll egentligen? Borde det inte gå å hänvisa till marknadslön?

  2. Så kanske det är. Men det påvisar ju ändå en vilja att behålla personen. Prestation över förväntan borde ju dessutom kunna spegla lön i större utsträckning.

  3. Att börja utbilda sig när man är 26 kanske är sent, men jag vet inte om det hade vart möjligt att göra det jag gör om man saknade livserfarenhet alt 5 års arbetslivserfarenhet totalt.

  4. Jag förstår, det tycks vara så, det är tråkigt om arbetsgivaren inte ser kostnaden att byta. I det här fallet hävdar jag lönejustering då jag ligger 20-50% under marknadslönen.

  5. Jag håller med. Nu är det både sakkunniga och beslutsfattare inom företaget som haft samtal med chef och berömt mig varav min chef nämnt detta för mig. Mötet är redan bokat.

Jag förstår.

Nu bad jag mer om råd inför det här mötet.

Jag trivs relativt bra och det finns potential både kartiärsmässigt och för företaget.

Knappt jobbat 8 månader. Att byta jobb är isåfall något jag får göra om jag inte får marknadsmässig eller bättre lön inom 1-2 år.

1 gillning

Låter som bra förutsättningar. Min erfarenhet är att det hjälpt mig skatta mitt värde när jag fått konkreta exempel på personer i min närhet. Marknadslönen säger mycket men är också diffus.

Apropå. Din statistik från Saco, är den filtrerad efter icke-storstad samt icke jobb-byte? Jobbar man inte i Sthlm-Göt-Malmö och inte byter arbetsplats är det i mitt tycke missvisande att citera löneökningsstatistik som inkluderar dessa.

Absolut kan annan arbetslivserfarenhet väga tungt, det varierar nog från fall till fall huruvida den är relevant.

1 av 4 kommer ligga under nedersta kvartilen. Ingen av oss gillar att ligga där men det i sig är inte ett bra skäl till höjjning. Men det kan vara ett skäl till att leta andra jobb.

Bästa argumentet för att höjja sin lön är i min erfarenhet att visa andra erbjudanden man fått. Därför borde man egentligen alltid ha några krokar ute.

1 gillning

Alla får beröm men olika mycket, går ändå inte att jämföra eftersom man bara har sig själv som datapunkt.

Beror helt på yrke, kompetens, skicklighet m.m. IT-branschen är extremt bred, man kan tjäna 25 000 kr/mån som tekniker, IT-support, systemadministratör, eller 100 000+ kr/mån som mjukvaruarkitekt, IT-säkerhetsspecialist, senior utvecklare inom ett specialområde (Data Science, AI/ML, osv).

Även rollen som projektledare är enormt bred i både svårighetsnivå och ansvar. Vissa projektledare är närmast produktchefer eller tekniska projektledare och tjänar 80 000 kr/mån, andra är rent administrativa roller som t.ex. projektkoordinator utan ansvar och tjänar kanske 35-40 000 kr/mån.

1 gillning

Lite off topic men tycker ändå det är värt att nämna, 3 jobb på 5 år. Vore jag du så skulle jag vara försiktig att byta jobb i närtid. Få arbetsgivare vill anställa en person som de vet kommer byta jobb inom närtid. Det är ett maraton inte en sprint. Du ska jobba i 35 år till.

1 gillning

Kolla med en representant från den lokala fackklubben, gärna en som sitter med i löneförhandlingsgruppen. De kan hela företagets lönedata (eller åtminstone medlemmarnas). De kan hjälpa dig vid löneförhandling med argument som brukar fungera på just din arbetsplats och kan påtala om din lön ligger helt skevt jmf med andra på samma företag. Gör den inte det är det svårt att få avsevärt mer än standardpåslag.

Håller med föregående om att det är viktigt att komma ihåg att arbetslivet är ett maraton, så ge arbetsplatsen 2-3 år till. Om du blir befodrad kan du höja lönen då. Du kan även söka andra jobb och använda erbjudanden för att pumpa upp din nuvarande lön. Om du fortfarande är missnöjd om 2 år så leta annat på allvar.

Lycka till!

Med vänlig hälsning,

F

Om du bara har jobbat i åtta månader så borde du sitta lugnt i båten och vänta cirka 2-3 år. Först då kan du testa att få upp lönen.
Det är annars svårt att höja ens lön, det enda man egentligen kan göra är att söka sig vidare eller gå i ett läge där man har blivit erbjuden ett jobb med lön x och få sin arbetsgivare att matcha eller ge mer, om de vill dvs.

Du borde ha förhandlat bättre innan du tackade ja.