Sälja depå med dyra fondavgifter och köpa vad i ISK?

Hej,

Hoppas jag kan få hjälp med hur jag ska tänka. Har en aktiedepåfond på bank som stått i 10-15 år och genererat 120’ i vinst från en insättning på 60’000, alltså totalt 180’000 där idag. Depån består av dyra aktiefonder med avgifter på 1,5-1,75% vilket jag hävdar är alldeles för dyrt (jag har upptäckt detta först nu). Antar att jag bör sälja av detta dyra innehav, bita i sura äpplet och betala reavinsten (36’000) och sen sätta pengarna i t ex billig långsiktig indexfond på Avanza (ISK)? Sparandet är långsiktigt på 10-15 år sikt minst. Tips på annan placering om jag säljer av?

Tack för tips o råd från er som kan :slight_smile:

Hej kör länsförsäkringar global indexnära. Köp in amf räntefond mix om du vill ta lite mindre risk, t.ex. 60/40.

Annars kan du köra allt i LYSA.

Givetvis ISK.

Tack, jag antar att det gäller att sälja av så snart som möjligt? Hur bör dessa 144.000 (180’ minus 36’ reavinstskatt) placeras? På ett bräda (vid ett tillfälle) känns lite vanskligt, ska jag portionera ut i månadsvisa omgångar från kontot till ett ISK? Jag är inte bekant med LYSA men fondrobot låter eftersom jag har begränsad erfarenhet av allt detta. Kör annars barnspar och månadsspar på Avanza.

Menar “fondrobot låter bekvämt” (ord föll bort) i meningen ovan :slight_smile:

Hej,

Använd Jans kalkylator för att räkna ut om det är värt att flytta kapitalet eller ej, sedan om du kommer fram till att det är värt en flytt så kan du kolla in ”Globala Barnportföljen”!