Sjötomt i Stockholm, hur har man råd?

Har gjort en kalkyl nu med sambon som drömmer om sjötomt i Stockholm och det är fasen svårt att ha råd med de husen som idag kostar typ 20-30m.

Hur gör man det egentligen? Hur mycket behövs? Vi tjänar idag hyfsat bra, typ 200/mån och känns som att 250-300/mån tillsammans är svårt att komma över.

Vår kalkyl som räknar med 7% avkastning på hyfsat aggressivt månadspar (30k) som ska öka lite per år tog hänsyn till barn (lägre spar under några år), insats till större boende x2 och den landar i 18m om 20 år, dvs 9.9m inflationsjusterat. (Plus insats i boende)

Vad räcker det till? Hur stort skulle vi kunna ha råd med då utan att lägga hela lönen på huset?

Vi funderar över om man kan ha råd med sånt utan att vara börs vd eller egenföretagare. Är svaret att flytta utanför Stockholm eller Sverige? Hur resonerar ni?

Gjorde kalkylen för att man skulle kunna sätta en plan, men landade i att det kändes orealistiskt och stressigt att bo så dyrt.

2 gillningar

Ett skäl till att värna strandskyddet och allemansrätten.

Varenda jäkla kuststräcka i Stockholm är sönderbyggt med fritidshus, vars ägare vill hålla sin sjöutsikt privat från besökare.

26 gillningar

Några tankar:

  • 200’/mån är ju höga löner. Men i relation till ett hus på 20-30m är de inte så höga. Med det vanliga “taket” på 4,5ggr bruttolön skulle ni kunna låna 10,8m. Så man kan kanske säga att ni skulle kunna köpa det med er sparkalkyl på 20år och maxbelåning.
  • De som köper ett hus för de pengarna börjar nog inte från 0 och sparar från skattad lön. De har sålt företag, ärvt pengar, lyckats med annan typ av investering eller liknande.
  • Om enda kriteriet är sjötomt finns ju billigare hus i stockholm. Men ska det vara fint hus i “fint” område förstår jag att det känns dyrt.
  • Sjötomt i attraktiva lägen är knappast billigare i andra länder. Däremot utanför storstäder är det ju en helt annan prisnivå.
14 gillningar

Jag tycker ert månadssparande är relativt litet och försiktigt. Nu borde kunna dubbla det. Nettoinkomsten borde vara i häradet 100-120k. Lever ni på 40k i månaden så borde nu kunna investera 60k-80k.

25 gillningar

Sverige har 2400 kilometer kust.
“Alla” verkar vilja vill bo på 24 av dessa.

Det är precis som med Jans älskade :deciduous_tree:: -Mooove!

20 gillningar

Absolut kan vi spara mer men då offrar vi livskvalitet för det. Ska räkna på mer spar, tack för respons!

Håller med! Tycker min sambo är galen som vill detta men hon måste ju få drömma. Jag försökte mest räkna på det. Vi umgås med folk som kommer från pengar så svårt att inte jämföra sig med andra.

1 gillning

Finns det en medelväg ni kan enas kring? Mitt på Liiidiiingööö och ute vid kusten i Uppland kostar ju ganska olika t ex. Att drömma om havsutsikt är ju inte fel, men då räknas ju knappast Mälaren ändå.

1 gillning

Tänk utanför lådan, våga överväga det otänkbara. Vad sägs om Karlholmsbruk? Oxelösund? Hallstavik? Bara namnen väcker ju fasa, men det finns rätt gott om fina hus utan direkt utsikt mot den tunga industrin.

1 gillning

100% att det går att hitta en mellanväg. Ska kika lite mer på hemnet för att fatta. Men du får väl inte en sjötomt i Täby/Bromma/Nacka för mindre pengar? Ska man ut långt så tappar man tid i vardagen och då är det inte värt att bo med sjötomt tycker jag…

30-45min till jobbet kommunalt är önskemålet, helst mindre… :stuck_out_tongue: Då skippar vi nog vattnet, iaf om jag får bestämma

3 gillningar

Det är ju vettigt, en bra anledning. Men om man inte vill kompromissa om läget kanske man får kompromissa om nåt annat, annars får man acceptera att det blir dyrt. Vad tycker du t.ex. om brutalistisk arkitektur? Den här otroliga och mycket välbevarade 60-talsvillan på 360 kvm i Mälarhöjden verkar nästan osäljbar, har legat ute i över ett halvår, så det finns säkert prutmån. Mälarhöjden är överlag betydligt billigare än Ålsten och Bromma på andra sidan, oklart varför, det är jättefint. Är väl för nära Bredäng, kan tänka.

2 gillningar

Håller med. Jag och min man sparar också runt 30 på löner runt 100 tillsammans och då tycker jag inte vi sparar så extremt.

2 gillningar

Häftigt hus, dock inte direkt sjötomt.

1 gillning

Visst, det var mer menat som ett exempel på en udda fastighet som många nog skulle anse vara väldigt ful. Jag är dock lite svag för brutalism själv!

2 gillningar

Jag gillar hus som är trogna sin stil. Att renovera det där till vitt och fräscht med snickarglädje där man tycker det passar skulle bli pannkaka.

Visst det var stort, men ändå nästan 17mkr och rätt mycket renoveringsbehov, så förstår det finns prutmån.

1 gillning

Går absolut att spara mer, vi lägger ganska mycket på resor och hobbies

1 gillning

Ni kanske får acceptera att ni behöver välja trots era höga löner?

8 gillningar

Man köper inte den typen av hus om man har lön. Möjligen om det är en storbank-VD-lön. Man köper den typen av hus när man gjort exit från företag.

7 gillningar

Missade detaljen att vi borde kunna leva på 40k/mån. I teorin absolut, men svårt att göra det i praktiken? Boendet kostar typ 18/mån, vi käkar nog mat för typ 8-10k/mån, reser för typ 10k/mån, sen hobbies och lite shopping på det. Jag sparar ändå 25% av netto intäkten, min Sambo som tjänar mer och är mer slösaktig… :smiley:

Men hon sparade typ hela sin bonus nu senast så kanske blir 10k/mån extra i sparande om man räknar in det.