Frågan handlar inte om att via någon quickfix öka antalet platser på vissa utbildningar. Hade efterfrågan funnits hade det redan gjorts.
Det finns flera delproblem kopplade till den här frågan och ska det få någon effekt behöver man rimligen jobba med flera av dem.
Att begränsa antagningen till olika ”roliga” utbildningar som inte leder till jobb vore en möjlighet. Att införa någon form av egenfinansiering vore också möjligt.
Om efterfrågan på ingenjörsutbildningar (till exempel) ska öka så behöver ”glappet” i exempelvis matematik mellan gymnasiet och högskolan minska. Idag uppfattas vissa utbildningar som svåra för att man på gymnasiet inte fått tillräckligt med undervisning. I andra länder, som inte har det här problemet, är unga generellt mycket bättre på matte.