Många har säker sett denna, inte så “djup” som man kanske kan önska men ändå en tankeställare.
Att man är så driven att man jobba dygnet runt när man egentligen inte behöver.
Nu är dom väl inte miljardärer på “banken” utan i ett tänkt värde på företaget.
Lite undrande vad dom tar ut i lön?
Lever en dag med Sveriges yngsta miljardär
Loveable erbjuder hysteriska löner hört en kompis bli erbjuden 130k/mån. (Under 10 års erfarenhet) Dock har ju Anton sagt att om man bara är beredd att jobba 40h i veckan utan barn så saknar man passion och är olämplig att jobba där..
ogillar verkligen 996 trenden i ai bolagen i Stockholm
Det är även ett lite märklig sätt att räkna på tycker jag. Om jag säljer 10% av mitt bolag för 10 mil så betyder det inte nödvändigtvis att hela företaget är värt 100 mil vid försäljning. Värderingar vid investeringsrundor följer en annan logik som mer handlar om vilket kapital som företaget behöver ta in för att utvecklas, och vad som är en “lagom” stor bit att sälja av.
Loveable betalar för det, men många gör inte det. Typ legora har vanliga löner men har extrem förväntan på alla och dåliga optioner.. tycker loveable sköter det ganska snyggt. Iallafall transparenta och ger ”rättvis” lön för timmarna.
Loveable har 400m usd i annual recurring revenue ![]()
Nästan alla av världens rikaste får väl den “titeln” för att företaget dom äger delar av har det värdet för tillfället så det är väl praxis att räkna så-
Vet inte vad killarna har för ambition här eller ens vad dom egentligen gör men ville dom bara ha pengar kunde dom säkert sälja och göra sig ekonomiskt oberoende.
Sett videon och kan tycka det är synd att det ska bli sådan avgudning likt Steve Jobs eller Bill Gates. Mycket viktigare att fokusera på vad Lovable vill göra än att glorifiera antal nollor på bankontot.
100% att du måste göra det ingen annan vill göra för att nå det Lovable strävar mot men blir lite för mycket och glorifierat när man visar upp att man springer mellan möten.
Att han lever på 5000 kr i månaden köper jag inte heller.
vad var det för video?
Är Mauri Hermundssons Youtubekanal, känd Youtuber som följer med Lovables grundare under en dag i livet: Mauri Hermundsson – Wikipedia
Föredrar ändå en video som denna än att se Bianca bränna enorma pengar på “skitsaker”
Tror unga som ser denna video kan få en lite mer “motpol” mot “blir framgångsrik o köp allt”
Hur skulle det ens gå ihop? Jag kan föreställa mig ett scenario där man har låg avgift i sin brf, så typ 1500kr. Sen el för typ 500, så tot 2000. Säg att mobilen och typ allt annat går på bolaget så ska du ändå äta och ha försäkring. Äej matten går inte ihop. Under 10000 känns absolut görbart. Jag lägger kanske 12-13 så
Äta kan man ju göra med företagets pengar om man jobbar hela tiden. Men det känns lite fusk att räkna så ![]()
Ja, jo, okej. Då kanske vi kan landa där. Känns absolut som fusk. Utan mat kommer jag nog också under 5000.
Jag tror absolut på att det går ihop, men då räknar vi vissa måltider på bolaget under arbetstid. 2-3k är så jäkla lite annars.
Absolut. Ingen tvekan om något av det du säger. Det är bara så svårt att föreställa sig så lite på en månad. Det är ju drömmen.
Inte nödvändigtvis siffran i sig, men min ekonomiska dröm är att ha sista bostaden avbetald. Egentligen min enda ekonomiska aspiration. Då blir utgifterna låga!
Han bor ihop med bl.a. en kollega. Jag har haft kollegor som betalar enkelrumstillägg för att slippa att bo med en kollega två nätter på konferensresan.
Gissar att han har ett avbetalt boende, eller bor på hotell på företagets nota, samma med mat och övrigt som går att ta på företagets konto.
Om man tar bort kopplingen till företaget, så lär månadskostnaden se annorlunda ut. Men summan är nog mer för rubrikens skull, än något annat.
Konstigt att han ska behöva hitta på en levnadskostnad för att verka framgångsrik. Det är han väl ändå?
35% utav uppdaterad värdering då eller hur funkar det? Jag har mina egna anledningar att tänka som jag gör i min egna situation.
Då stort grattis att ha hittat ett boende som kostar under 5k. Eller under 1500, om han äter, har bredband, el och har försäkringar.
Har inte sett videon och kommer inte göra, ser hellre på annat.
Uff. Sniket företag. Vuxna människor ska inte behöva dela rum när de är på jobbresa.