Vilken padda ska jag köpa? Hjälp

Hejsan

Jag ska köpa en ny padda/surfplatta till dottern i present. Hon har en Samsung nu med några år på nacken. Den har varit ganska kass sen start och hon använder den inte längre då den är otroligt seg. Uppdateringar och rensning av minne har inte hjälpt, köpte väl för billigt från början gissar jag.

Jag köper i princip aldrig någon elektronik och vet inte vad jag ska gå efter. Litar mycket mer på er än på olika tester och jämförelser på nätet. Vad ska jag köpa? Jag är androidanvändare och paddan behöver bara kunna koppla upp sig via wifi, inget eget abonnemang.

1 gillning

Typ denna: Samsung Galaxy Tab A9+ 11" 128GB 8GB WiFi Graphite - SM-X210NZAEEUB...

Är det något att ha? Någon som köpt via billigteknik?

2 gillningar

Du nämner att du är androidanvändare, men behöver dottern vara det? Ungar brukar kunna lära sig vad som helst snabbt

Och vad är budgeten nu?

Jag hade köpt en iPad 2025. Den kommer stå sig flera år. Apple iPad 11" 128GB WiFi 2025 (11th Generation) - Black Friday 2025 – Erbjudanden från 4 120 kr

Finns för ~4000 kr

3 gillningar

En förmodligen korkad men seriös fråga. Behöver någon verkligen en padda 2025? Fungerar inte en “större” mobil eller “mindre” dator?

Jag känner ingen som har padda längre och inte ens på flygen ser jag paddor ofta längre. Men jag är förmodligen i fel målgrupp.

3 gillningar

Behöver och behöver.

Jag använder min frekvent. Som anteckningsbok med Apple Pencil, som skissblock, som mediamaskin och som fotoediteringsapparat.

1 gillning

Steg ett vad får plattan kosta?

Android eller Apple?

Vänta till blackfriday

1 gillning

Jag använder min gamla padda också, till filmer, böcker, tidningar och Pinterest, bland annat.

Jag hade en ärvd Samsung innan, men jisses vad den var seg och trög att använda.

Unnade mig en Ipad air två under 2014-2015, när jag fortfarande hade en anställning. Den är fortfarande lika bra och batteriet håller ett par dagar, konstigt nog.

Jag skulle satsat på en begagnad Ipad om jag skulle köpt en idag.

3 gillningar

Android är billigare, men generellt sämre och får inte uppdateringar så länge. Jag skulle kört på Apple iPad 2025

Paddor har stora skärmar och bra batteritid. Datorer i samma prisklass har generellt betydligt sämre batteritid. Mittemellan är väl Chromebook och liknande

1 gillning

Min spaning är fel. Kikade på försäljningsiffrorna för just iPads från 2010 - 2025. Försäljningen har varit rätt stabil under åren. Tydligen finns det fortsatt stor efterfrågan på paddor.

Det är jag som inte förstår vitsen med padda helt enkelt. Å andra sidan är det inte första gången jag varit sist på bollen gällande någon smart sak/lösning.

Edit. Jag är motsatsen till early adopter.

1 gillning

För mig är det så att jag inte behöver dator längre (privat). Använder paddan till allt.

Lättare, smidigare, överlägsen batteritid.

1 gillning

Hur gör du om du behöver skriva längre texter? Läser du in eller har du externt tangentbord?

Mobil, padda, laptop, desktop har överlappande funktioner och man kan kombinera på flera olika sätt för att täcka det mesta man vill göra. Att köra utan padda är helt klart ett rimligt alternativ.

Tablets står och stampar i försäljningen, har inte ökat på det sätt man ett tag trodde, men droppar inte heller. De har en grupp användare men verkar inte sprida sig.

Yes, har tangentbord.

2 gillningar

Jag köpte en Ipad (air tror jag det var?) till mina studier. Den var guld för just det ändamålet. Finns en bra app för just anteckningar, och med rätt “skärmskydd” så får man lika bra känsla som att skriva anteckningar för hand, som om man hade block och penna (jag köpte alltså en tillhörande penna till Ipaden). Många läroböcker finns som e-böcker, och det var skönt att inte behöva bära runt så mycket. Bra batteritid. Man får dock betala 12 kr i månaden, och 169 kr om året för att kunna få den appen jag är så nöjd med för anteckningar. 12 kr är utökat minne för Ipaden, eftersom anteckningarna sväljer mycket minne. Jag är vanligtvis androidanvändare, men tyckte inte omställningen var jobbig.

1 gillning

Just för henne är det relevant med just padda tänker jag. Vill inte att hon ska ha en mobil ännu och vi har ingen TV så det är främst för att streamaoch för enklare appspel. Känns som att det lutar åt Apple utifrån kvalitet men jag vill kunna ha föräldrakontroll på den för att ha koll på vilka appar hon laddar ner, måste inte jag också ha en iPhone då? Vill hålla henne från sociala medier så länge som möjligt. Hon fyller snart 10 och min förhoppning är att det blir 15 årsgräns snart (som i Danmark). Då slipper man det sociala trycket tänker jag.

1 gillning

Kan jag styra vilka appar hon laddar ner då utan att ha iPhone?

Vill ha föräldrakontroll på den så därav tänkte jag att den behöver vara Android men jag kanske tänker fel?

Budget tänker jag kanske max 3000:-

1 gillning

Ja, tänkte att det var bra att kolla nu så jag vet vad jag vill köpa på black friday. 3000 max och gärna Android pga föräldrakontroll (om det inte går att lösa på annat sätt). Hon är van vid båda då de har Ipad i skolan.

Om man av ena eller andra anledningen inte vill ha ipad som i de flesta fallen är det bästa alternativet så tycker jag förra eller förrförra generationens Samsung S-serie (S9 och S10 just nu) är det vettigaste alternativet.

Senaste generationen är alldeles för dyr, föregående säljs rejält nedsatta till och från. De har bra prestanda och Samsung levererar numera uppdateringar i rätt många år, även om de inte alltid är så snabba på att få ut dem.

Använder själv en S8+.

2 gillningar