Vill bara tillägga att jag inte anser att alla kan leva såhär billigt som jag och min man gör. Vi är privilegierade som gjort bostadskarriär (jag) och sparat mycket (han). Detta har gjort att vi kunnat bygga nytt hus-på stor tomt- som gjort att boendekostnaderna är extremt billiga (trots att vi ändå har i fleras ögon stort bolån) när det blir energieffektivt och inte kräver underhåll den första tiden. Vi har hembatteri till våra solceller, vilket gör att vi kan styra priserna om vi vill (men vi har batteriet enbart som en back-up utifall strömavbrott, vi har ödrift). Den investeringen (ödrift med batteri) var inte billig kan jag lova. Vi har kunnat lägga undan så vi har kunnat köpa en splitterny bränslesnål bil, vilket gör att de kostnaderna blir lägre. Annars kostar ju reparationer, bränsle mm vanligtvis MYCKET mer-men det var för att vi hade pengar som vi kunde få ner de löpande kostnaderna. Och notera att för 15k så finns där inga bränslekostnader öht.
Har man inga pengar och inte är relativt “rik” så är det MYCKET mer kostsamt att leva, det skulle då aldrig gå att leva på 15k i månaden och sluta jobba (inkomsterna måste ju ändå in). Framför allt inte om man har barn-vilket vi inte har. Och vi är inte privilegierade på så vis att vi känner några som kan meka med våra bilar och komma billigt undan. Men vi är privilegierade att ha pengar att köpa ny bil som gör servicekostnaden billigare. Vi hade äldre bil innan (ca 10 år gammal), och jisses vad den kostade oss många tusenlappar i månaden (men när vi köpte den hade vi inte ekonomi att köpa en dyrare som hade blivit billigare i längden). Vi förlitar oss heller inte på att andra ska ställa upp med gratishjälp (ex reparera bilen för en billig peng), även om vi själva gärna ställer upp för andra. Vi förväntar oss inte att andra ska slösa sin dyrbara tid (ja, för tid är dyrt) för att vi ska komma billigare undan.
Man måste vara rik för att kunna leva billigt, då kan man dessutom oftast ta allt med en klackspark om något går åt helvete. Man vet att ekonomin återhämtar sig så småningom ändå. Men är man låginkomsttagare så kanske man måste låna pengar för att klara en kyl eller frys som går sönder. Eller man får betala en dyrare hyresrätt där sånt ingår om man inte har råd att investera i sin egna bostad. Är man lågavlönad och man ändå blir beviljad bolån, så kanske man inte får bolån mer än att ha råd med ett superbilligt hus som är dyr i drift och underhåll istället. Jag vet flera hus häromkring som kostar ungefär detsamma som det vi har bolån på (vi är strax under 50% belånade)-men scheisse vad dyra de är i drift. Vi tittade runt på några andra hus vi med innan vi bestämde oss för att bygga nytt-eftersom vi hade råd då banken ansåg oss ha tillräckligt god ekonomi. Men alla de husen vi tittade på var mycket dyra i drift och krävde underhåll som kostar mycket även om man gör arbetet själv.
Jag har dessutom råd att köpa kvalitetskläder/skor, som håller länge. Det har man inte om man precis går runt.
Att påstå att alla kan leva på 15k bara för att vi kan göra det, det är att bära skygglappar för hur verkligheten är för många andra. Jag och min man är extremt privilegierade. Vi har dessutom inga barn som kostar. Notera att vår extremaste budget är utan bränsle och andra nödvändiga kostnader i livet, men som man inte skulle behöva bekosta om man är i en extrem situation i livet. Men för eller senare behöver vi alla transportera oss på något sätt, eller ha nya kläder när de gamla inte längre går att laga. Second hand kostar det med. En mobil eller tv eller dator eller bil för den delen mm-sånt håller inte i en evighet utan måste köpas in allt eftersom-det finns inte med i budgeten. Vi köper bara billiga mobiler, max 3000kr st. Men de håller bara i några år, och så är det oavsett vilken mobil. Den mobil jag lyckats behålla allra allra längst räckte i 7 år, men det blev jobbigt när man inte kunde ha mobilt bank-id längre, och appar inte gick att uppdatera. Men det var ett test för att se hur länge man kunde ha en mobil, och inget jag skulle göra igen. Den var dock dyr i inköp när jag köpte den, så inga 3k där inte.
Skulle vi vara sjuka eller ha barn så skulle vi troligtvis inte orka odla våra egna grönsaker. Vi behöver ju fortfarande ha in minst 15k i månaden för att leva, så vi måste jobba på något sätt. Om vi inte hade fått en inkomst via staten-ex sjukpenning eller a-kassa. Men då försörjer vi oss inte själva, och det är ju inget som funkar i längden (för det var väl det som det går ut på, hur snålt skulle en kunna leva med egen försörjning, för det är väl det “Föräldra-Fire” betyder?). Det skulle behövas någon “rikedom” i bakgrunden där vi får en avkastning som är tillräckligt stor att försörja vårt leverne. Man kan inte alltid förlita sig på att man trillar över samlarobjekt som man sen kan sälja dyrare. Den här avslappnade uttalandet att “alla kan egentligen leva på 15k”, det kommer från en privilegierad mun som inte behöver oroa sig om det skiter sig i ekonomin tillfälligt, eftersom det finns kapital att luta sig mot och ta ifrån OM det behövs. Vi andra vill jobba för att kunna slappna av, eftersom vi inte har 10 mille på banken, eller flera fastigheter vi kan sälja av.