Indexfonder har haft bra avkastning igenom samhällskriser så som andra världskriget, oljekrisen, IT-krashen, finanskraschen osv
Den första fungerande indexfonden, var Vanguard 500, som startade 1975.
Andra världskriget varade 1939-43.
Den första (och största) oljekrisen, varade 1973-74.
En anledning att Vanguard 500 gick så bra under startåren, var just det ekonomiska uppsvinget efter oljekrisen (efter att OPEC slutade bojkotta länder, som hjälpt Israel under oktober-kriget).
Vad jag vet, så är Vanguard 500 den enda indexfonden, som klarat sig bra nog för att komma igen, efter alla de andra kriserna du nämner. Indexfonder har en tendens att läggas ner under allvarliga kriser, vilket gör att även om de i teorin skulle gå lysande när krisen väl är över, så gör de inte det, eftersom de inte längre existerar. Fondbolag vill i regel inte hålla igång fonder, när de inte tjänar lika mycket pengar på dem längre. John C. Bogle (Vanguards grundare) var en ansvarsfull, pliktmedveten och väldigt annorlunda fondförvaltare, men han är död sedan 2019.
Dessutom är indexet S&P 500, annorlunda än de flesta andra aktie-index. Urvalet i indexet är inte automatiserat, utan görs av en kommitté, de har minimi-kriterier att gå efter, men det har många aktiva fondförvaltare också. Den stora skillnaden mellan en aktiv fonds urval, och S&P 500:s urval, är att S&P 500 försöker göra ett urval som är så representativt för USA:s ekonomi som möjligt, och inte ett som man tjänar maximalt med pengar på, eller åtminstone mer än för börsen som helhet. Om man jämför S&P 500 med aktieindex som försöker följa aktiemarknaden, så är just skillnaden, att S&P 500 inte försöker följa aktiemarknaden, utan istället försöker spegla USA:s ekonomi som helhet.
Det finns många aktieindex, som är konstruerade just för att användas av indexfonder, som skulle varit väldigt framgångsrika om man tittar bakåt, innan de konstruerades. Men många sådana aktieindex, från längre bak i tiden, har blivit nedlagda, därför att de inte fungerade så bra efter att de startat rulla på riktigt.
Jag har en hel del besparingar i indexfonder, och ogillar aktiva fonder mer än indexfonder (pest eller kolera-situation). Men jag är tillräckligt gammal för att komma ihåg, att när det ekonomiska klimatet blir tufft, så brukar lika många indexfonder försvinna, som aktiva fonder, just när det är som värst för spararna att alla aktier de, indirekt, äger blir tvångssålda.