Vad är din matbudget?

Lägger typ 7000/månad på Coop (alltså inkl städ och hygien). 2 vuxna och 2 småbarn varav ett med blöja. Det inkluderar lunchlåda till oss vuxna.

Varannan vecka beställer vi hemkörning (>2000 kr, då blir det fri frakt) och varannan vecka åker vi till butik och kompletteringshandlar. I båda fallen bunkrar vi lite av bra erbjudanden.

Vi hade kanske kunnat komma ner i pris med att välja en annan butik, men är vanedjur :sweat_smile: Å andra sidan är nog matbudgeten typ densamma nu som när vi bara var 2 vuxna. Då svävade vi ut mer, nu äter vi “bra”, hemlagad mat men den är rätt barnvänlig och enkel.

1 gillning

Två vuxna och lägger runt 11000 per månad. Kosten är väldigt viktig för oss då vi båda är väldigt aktiva, jag tränar tex minst 12 gånger i veckan.
Äter i snitt 4000kcal per dag liter mer på sommaren och lite mindre på vintern, så det blir mycket mat som ska ner när man äter bra mat.

Enligt PROs matkassejämförelse hade Västerbotten de högsta matpriserna 2022. Äta ute ingår förstås inte där.
Två vuxna + barn 14&18. Första halvåret 2022 snittade vi ca 7500 kr/ månad, andra halvåret 10 000 kr/ månad. Alla dagligvaror + utemat då det åts för att det var “nödvändigt”, inte för guldkant.

Omkring 4500-5000/mån för mig.
Äter bara kött, benmärg, organ samt små mängder ost och dricker kanske 8-10L mjölk i veckan. (19,95kr/liter, lite högre kvalite som lätt är den absolut godaste jag smakat).
Skulle kunna leva för mindre men detta är vad jag mår klart bäst på (har provat allt från helt växtbaserad till lchf och carnivore).
Då äter jag aldrig ute ska tillättas

1 gillning

Snitt på 3500 kr/mån för mig och min sambo. Vi handlar i princip bara på Lidl och en mataffär som specialiserar sig på att sälja restpartier och frukter/grönsaker som är lite “fula”. När tomaterna kostade 60-80 kr/kg bibehöll de ett pris på 25-30 kr/kg som exempel. Därtill endast erbjudanden, då vi gillar att laga mat innebär det att vi får hitta på åtminstone något nytt recept för varje vecka vilket bara är en positiv sak.

1 gillning

Vi har 4.000 som vi sätter in på ica konto å de har vi haft i flera år nu… Vi är två vuxna å lagar i stort sätt all mat från grunden… Inte direkt någe snålande, men man kan hitta ganska mycke på nersatt pris…

2 gillningar

Jag hamnar i din härad också för 2023. Vi har heller ingen budget direkt.
Dock köper vi uteslutande bra råvaror, och äter på de restauranger vi vill äta på.

1 gillning

Samma här, ganska exakt samma siffror 2023 som 2022.

1 gillning

Ensamstående. Drygt 6000 kr/månad.

10.000, 2 vuxna, 1 barn.
Dock ingår allt med hygien, blöjor osv.

Har budgeterat för 800 kr per månad (1 person). Så mycket har jag dock aldrig kommit upp i, en vanlig månad hamnar jag oftast på 400-600 kr.

Vi är två vuxna och två barn 6 och 9 år. Sätter in 4000 kr på Ica varje månad och gör oftast av med mindre. Beloppet på kontot fortsätter växa. Pengarna går även till tvål och tvättmedel osv.
Utöver Ica handlar vi en del på extrapris på andra butiker för cirka 500 i månaden.

Vi köper nästan bara basvaror och lagar mat från grunden. Alltid matlåda på jobbet. Vi vuxna äter övervägande vegetariskt. Mat ute 1-2 ggr i månaden.

1 gillning

Blir otroligt nyfiken, hur ser en veckomeny ut för dig?

2 gillningar

Det kan vara olika, men oftast lagar jag ett par rätter per vecka, som jag varierar mellan.

Denna veckan har det än sålänge blivit:

Panniffar med potatispuré och gräddsås,

Krämig kycklingpaj med purjulök och champinjoner,

Korvstroganoff med ris.

Den här tråden provocerar mig mer än ”vad har du i lön” och ”Hur mycket månadssparar du?” :sweat_smile:

Vi är 4 stycken. Man och fru med två barn under 3år

Vi handlar för 13-14k varje månad bara på Ica
150:- i bonus, ”wow” :face_with_peeking_eye:

4 gillningar

Och det sammanlagt blir drygt 100-200 kr? Om din månadskostnad är 800 kr.

Det stämmer. Dock använder jag en del mat från frysen, men även den är ju inhandlad under någon tidigare månad (där jag fortfarande hållt 800 kr i budget).

2 vuxna och 2 barn i lägre åldrar. Ser ut som ungefär 7000:- per månad i matbutiker. Säg 6000:- på mat.

Hamdlar mycket rea och sista-dagen men det mesta är bio/eko.

Blir en del “Too good to go” om jag hittar något bra.

Oj! Det var inte dåligt. Hur tusan lyckas du hålla 15-20:-/dag för 3mål mat?
Det är ju näst intill omöjligt. Inte för att jag misstror dej, men något stämmer inte.
5-6:-/måltid……

Ofta blir det havregrynsgröt till frukost, även om jag alternerar mellan det och yoghurt/mackor. Havregrynsgröt kostar max någon krona, köper grynen i bulk, så det är mjölk/sylt som kostar något.

En portion lagad mat brukar snitta runt 10 kr (10 kr * 30 dagar * 2 = 600 kr). Här handlar det om att handla bra råvaror, till fyndpris och frysa in mycket. Svensk köttfärs exempelvis betalar jag sällan mer än 25-30 kr/kg. Gäller också att ha lågt svinn, ta tillvara på maten i kylskåpet och ha både bra fantasi men också kunna planera.

3 gillningar