Företagare? Bli kompis med banken

Det är värt att ha en bra relation med banken och förstå hur de jobbar

Som företagare passar man nästan aldrig in i mallen. Banken ger dig paraply när det är sol ute och vill ha tillbaka när det börjar regna. Bygg relationen i goda tider. Det kan vara värt att betala för den där premium-tjänsten på banken för att ha någon att mejla som känner dig.

Det är något som du kommer ha glädje av t.ex. när du ska byta bostad. Ett tips då är att träffa både privat- och företagsrådgivaren på banken samtidigt. Det underlättar när de kan prata med varandra och t.ex. sätta en potentiellt högre lön än vad du tar ut. Vissa storbanker har dedikerade privatrådgivare som bara jobbar med företagare.

Stöd RikaTillsammans

RikaTillsammans finns tack vare dig – vi ägs inte av någon bank, tar inte emot presstöd, säljer inte rådgivning och vill inte förvalta dina pengar. Det gör oss fria, men också helt beroende av dig och vår community.

Om du gillar det vi gör får du gärna supporta oss – genom att bli månadssupporter, swisha ett valfritt belopp eller bjuda oss på en digital kaffe.

Som tack får du tillgång till extramaterial, bonusavsnitt, verktyg och inbjudningar. Tillsammans blir vi både klokare och rikare. Läs mer.

Tack för att du hejar på oss!
Jan & Caroline

Bli supporter

Från 49 kr/månad

Eller stöd oss via...

Swish (123 463 53 22) BuyMeACoffee

Tillsammans blir vi både klokare och rikare dag för dag. Tack på förhand!
Jan & Caroline

Senaste nytt på RikaTillsammans

Event: Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt32

Event: Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt

3 mars: Ett praktiskt webbinar om ett rikare liv, livskompassen och värderingar med Moa Diseborn.

Sluta välja fonderna som gått bra, de är framtida förlorare32

Sluta välja fonderna som gått bra, de är framtida förlorare

Studie gick genomgång av 3 662 fonder under 30 år och konstaterar bl.a. fonder med 1 stjärna överpresterar mot fonder med 5 stjärnor. (Gao, J. & Yao, J. 2025).

Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 202634

Event: tankar om guld- och silverpriset, livet och världsekonomin 2026

10 februari: FikaTillsammans med fondförvaltaren Eric Strand.

K60. Fondrobot eller indexfond – vilket är bäst? (Lysa, Opti eller göra det själv)27
#K60
44 min

Fondrobot eller indexfond?

Vad är egentligen bäst?.

Vilken ändring i sparandet gör störst skillnad?35

Vilken ändring i sparandet gör störst skillnad?

Är det att öka månadssparandet? Att sänka totalavgiften i portföljen? Är det att sluta pilla och undvika beteendemisstag, eller att höja startbeloppet? Prova utifrån din situation!.