Ska jag amortera eller investera?
Sammanfattning av en av communityns populäraste trådar
En fråga som direkt eller indirekt berör många av oss i RT-communityn är huruvida man ska amortera eller inte. Som vanligt är det korrekt – men lite tråkiga svaret – det beror på. Men generellt sätt brukar jag säga:
Amortera i linje med amorteringskravet (dvs ner till 50% i olika takt), men överamortera inte om du inte har väldigt specifika anledningar.
Anledningen är nämligen att en amortering – om vi ser bostaden som en investering enligt ovan – matematiskt sänker din totalavkastning (prova själv i avkastningsmatrisen ovan). Det andra perspektivet är att man kan jämföra ”räntan” på 100 kr som amorteras med 100 kr som investeras långsiktigt på börsen. En amorteringshundralapp ”tjänar” idag 3 kr per år i bolåneränta som inte behöver betalas, medan en investeringshundralapp ger i snitt 7 kr per år.
Det vill säga att det är mer ekonomiskt rationellt att skippa amorteringen, ta de 7 kronorna, betala räntan på 3 kr och behålla mellanskillnaden själv. Egentligen är det inget konstigt, det är ju så banken tjänar sina pengar.
Vad många faktiskt inte vet, är att Riksbanken skrev om detta i ett PM redan 2014 (sid 3):
Resultaten visar att det för i stort sett alla hushåll sannolikt är optimalt att belåna sin bostad maximalt (upp till bolånetaket) för att sedan investera den resterande delen av förmögenheten i aktiefonder eller i långa räntefonder, där andelen i aktiefonder minskar med hushållets riskaversion och med bostadens värde i förhållande till nettoförmögenheten.
Intressant, eller hur? Onekligen har ju det varit ett riktigt bra råd om vi tittar de senaste 10+ åren…
För tydlighetens skull: notera att jag inte argumenterar för att man ska gå och belåna upp huset och investera pengarna. Jag argumenterar för att (över)amortering kanske inte är den smartaste användningen av pengar och att man borde unna sig fler perspektiv än det vanliga om att ”lån är dåligt” och argument som ”den som är satt i skuld är icke fri”.
Innehållsförteckning
Denna sida uppdaterades 3 dagar sedan (2025-11-01) av Jan Bolmeson.
Överkurs: Amortera inte, det höjer din risk!
Eftersom det ändå är RikaTillsammans och jag gillar tankespjärn, så kan vi spetsa till föregående resonemang enligt rubriken. Att det kan vara direkt farligt att amortera för mycket. Äras ska i detta fall den som äras bör. Detta resonemang kommer från @axr i communityn.
För att ta det från början: jag förstår själv den sköna känslan av att vara skuldfri, att inte behöva betala en ränta, att inte oroa sig för räntehöjningar, att ha gjort rätt för sig. Allt det emotionella är viktigt. Absolut.
Men! Axr skriver i en av forumets mest uppskattade diskussioner:
Att kunna betala av hela lånet i morgon, om jag så vill, är det som ger mig emotionell trygghet. Inte att faktiskt amortera.
Han fortsätter resonemanget:
Jag har väldigt svårt att se hur det kan kännas tryggare att amortera. Då ger man upp kontrollen på pengarna och utelämnar sig till bankens godtycklighet om man kan få tillbaka dem igen. Blir man sjuk/skadad, tappar jobbet, blir äldre eller annat dåligt händer som gör att man hamnar i ekonomiskt trångmål så kommer inte banken låta en låna pengarna igen. Att amortera ökar risken.
Många äldre vittnar om att de inte har kunnat låna på huset och har behövt ”snåla” om de önskat bo kvar i huset trots att huset hade ett övervärde. Därför brukar vi ibland säga att det är värt att låna upp pengarna medan tid finns, om så sätta dem på bankkonto och ta kostnaden (=differens mellan sparränta och låneränta) som en möjlighetskostnad för att kunna ha ett rikare liv under t.ex. pensionen.
Diskussionen i forumet har flera hundra inlägg, men det är ett resonemang som är värt att ha i bakhuvudet. Det ändrade i alla fall min syn på amortering (ja, tråden var ett svar på en kommentar kring att jag och Caroline resonerade / gjorde fel). 😂












