Våra utvalda tips

Dessa guldkorn kommer att öka dina förståelse för privatekonomi, sparande och investeringar. Här hittar du helt enkelt de guldkorn vi önskar att vi hade vetat tidigare.

Alla guldkorn med etiketten: Lekhinken och alternativa investeringar

Du kan även se allt annat innehåll med denna etikett, se här.

Jan och Caroline Bolmeson33

Undvik onoterat och onoterade aktier

Det tar alltid längre tid, kostar mer pengar och har sämre likviditet än man tror. Kort sagt: du får sällan en vinst eller ens tillbaka pengarna. Tyvärr. .

De bästa citaten

Här har vi samlat alla citat från hemsidans olika artiklar, studier, forum-trådar, grafer och videoklipp. Vi hoppas att du gillar och kan inspireras av dem. Självklart kan du klicka dig vidare till källan och läsa mer.

"Alternativkostnad är ett vedertaget ekonomiskt begrepp som är väldigt användbart för att förstå vad ett köp faktiskt kostar"

- Jan Bolmeson

"Amortering ökar risken - då ger man upp kontrollen över pengarna"

- @axr i communityn

"Marknaden straffar alltid övertygelse - enkla pengar existerar inte"

- Ben Carlson

"Det är lätt att ha en vädertålig placeringsstrategi när allt går upp men många lär darra på manschetten när vinden vänder"

- @nhb i communityn

"Hellre en tydlig regel än att bara förlita sig på is i magen"

- @angaudlinn i communityn

"Hela tråden handlar om hur man ska kunna 'lura' sig själv till att bli mer disciplinerad"

- @nhb i communityn