Tio ekonomitips för den erfarne spararen 2026
För dig som kommit en bit på den ekonomiska resan och har koll på grunderna
Uppdatera dina mål från att vara ekonomiska till att vara känslomässiga, titta på din ekonomi utifrån ett helhetsperspektiv, skifta från ett “by default” till ett “by design”-perspektiv, sätt prislapp på dina drömmar och förläng tiden du kan använda dina peengar genom fokus på hälsan. Det är några av tipsen för den mer erfarna spararen vi pratar om i dagens avsnitt.
Avsnitt 452 | Publicerat 20 dagar sedan.
Riskinfo: Detta avsnitt berör en eller flera olika typer av investeringar. Investeringar innebär alltid en risk. Värdet på dina pengar kommer både att öka och minska. I värsta fall kan du förlora hela ditt insatta kapital. Det finns inga garantier. Och, allt detta är okej. Risk är det vi får betalt för. Vissa investerar baserat på tidigare avkastning, men breda och passiva fonder med låga avgifter tenderar ge bäst framtida resultat. Vi rekommenderar alltid kontakt med en finansiell rådgivare, då detta inte är eller ska uppfattas som finansiell rådgivning. Läs mer i våra villkor.
Avsnitt 452. Senast uppdaterad 19 dagar sedan (2026-02-26) av Jan Bolmeson.
Denna video finns att se på Youtube eller via videon ovan. Du som är en RikaTillsammans-supporter kan se den utan reklam på Patreon.
Innehållsförteckning
- 00:00:00 - Introduktion till avsnittet
- 00:03:00 - Räkna på din situation och våga drömma om förändringar
- 00:05:48 - Skifta från ekonomiska mål till emotionella mål
- 00:06:42 - Från by default till by design - restaurangexemplet
- 00:08:51 - 0,01-procentsregeln: spendera utan att förmögenheten krymper
- 00:11:42 - Ska man fortsätta spara när det knappt gör skillnad?
- 00:16:36 - Mer pengar - men i vilket syfte?
- 00:20:33 - Sätt en prislapp på dina drömmar
- 00:22:06 - Nytt favoritnyckeltal: nettoförmögenhetsförändring
- 00:26:15 - Se onoterade investeringar och startups som välgörenhet
- 00:32:39 - Pengars värde minskar med åldern
- 00:39:48 - Portföljtestet: nöjd vid både +50% och -50%?
- 00:40:51 - Amortera inte - det kan höja din risk
- 00:41:45 - Satsa på din hälsa idag
- 00:46:06 - Sammanfattning
Du kan lyssna på detta avsnitt (452) där poddar finns, t.ex. på Spotify, Apple Podcast, Acast och Patreon. För innehållsförteckningen med tider, se fliken till vänster med längden på avsnittet.
Vi transkriberar nästan alla våra avsnitt så att du kan läsa istället för att titta eller lyssna. Du hittar tanskriberingen i forumet i det första eller andra inlägget.
Referens: Saknas.
Det finns 22 kommentarer du kan läsa längre ned på sidan. Följ diskussionen och kommentera gärna i forumet. Senaste kommentaren gjordes för 17 dagar sedan.
Dagens avsnitt tar vid där vi slutade i förra avsnittet (“10 tips för nybörjaren”) med frågan: “Vilka tre tips skulle du ge till en person som har bra koll på sitt sparande?”. Som vanligt ser jag det lite som början på en diskussion så du får gärna komplettera med huruvida du håller med eller. ![]()
Några av punkterna som vi diskuterade och valde ut:
- Skifta från ekonomiska mål till emotionella mål
- Från “by default” till “by design”
- Titta på och utgå från hela din ekonomi
- Koppla användning av pengar till förmögenheten istället för inkomsten
- Nettoförmögenhetsförändring: ett nyckeltal att härska över dem alla
- Sätt ett pris på dina drömmar för att göra dem mer verkliga
- Sparande utan syfte kan skapa en tomhet
- Se investeringar i onoterat och startups som välgörenhet
- Amortera inte, det höjer din risk
- Förläng tiden du kan använda dina pengar genom att satsa på hälsan
Vi hoppas att du gillar avsnittet så ses vi nästa vecka!
Jan, Oliver och Caroline
Sammanfattning och guldkorn
Det viktigaste att veta. Swipa för att se fler.
Vanliga frågor
Hittar du inte din fråga ovan? Se alla frågor här, eller ställ den i forumet.
Communityns kommentarer
Nedan följer 3 av totalt 20 kommentarer. Notera att kommentarer i forumet inte kvalitetssäkras av oss på samma sätt som all annan text på denna sida. För att följa hela diskussionen, skriva en egen kommentar eller ställa en fråga, gå till forumet. Vi ses där! 🙂
Missa inte något – få våra uppdateringar
till din inkorg!
Få tillgång till våra senaste bästa tips, verktyg, avsnitt, videor, grafer och studier – direkt i din mejl!
- Notis till din mejl när vi släpper något nytt
- Kostnadsfritt, du kan sluta när du vill
- Någon gång i veckan
Om inte formuläret ovan visas, klicka här!
Senaste nytt på RikaTillsammans


Äktenskapsförord: 11 saker att veta
Jurist Anna Juteryd reder ut vanliga missförstånd.


Testamente: allt du behöver veta
Med familjejuristen Anna Juteryd.


Finns det bonusbarn i er relation? Då bör du ha ha koll på dessa sex saker!
Med familjejuristen Anna Juteryd.


Event: Grundläggande karaktärsdrag
24 mars: webbinar med Moa Diseborn .


Är du sambo? 13 saker de flesta inte har koll på!
Med familjejuristen Anna Juteryd.


Att identifiera och leva i linje med det som är viktigt på riktigt
Patreontillfälle med Moa Diseborn.










Det här tyckte jag var väldigt intressant, inte minst den vändning du lite verkar gjort senaste året Jan, där du liksom är tillbaka på ruta 1, att det är ju målet som är målet, och då måste man ha koll på sina mål för att sparande ska spela roll!
Det här är verkligen en käpphäst jag har, att oavsett vad man tycker om FIRE så kan de något som folk överlag verkar ganska dåliga på, att skapa frihet och mening genom sina pengar.
sen tycker jag Caroline och du verkligen verkar behöva göra den här övningen, helst skulle ni ju göra den ihop känner jag
För det verkar ni inte riktigt ha gjort? Kanske är ni för upptagna med att arbeta? 
Bra snack och sällskap imorse. Jag gillar trions dynamik i de här samtalen och de här ibland ologiska, men ack så känslomässigt nyttiga diskussionerna.

Här tycker jag att man bör se det i relation till nettoförmögenhet, om bostadens värde är t.ex 20% av hushållets nettoförmögenhet och det finns likvididet är en obelånad bostad ingen risk att tala om.
Visst är det så, men samma princip gäller även för de som är rika på andra tillgångar. Sen kanske det inte är värt att optimera sina risker på det sättet när risken är försumbar i sammanhanget. Där har du en poäng.
För en som jag, som planera att använda väldigt stor del av min förmögenhet på boende är det sunt att redan nu börja tänka på att inte låsa fast för mycket kapital i boendet. Jag kommer att amortera ner mina boenden tills jag inte behöver amortera mer, alltså 50%, och när det är gjort kommer jag snarare använda utrymmet för att låna mer än att fortsätta att betala av så länge jag har chansen.
Mina föräldrar la väldigt mycket pengar på att bygga till sitt hus utan att ta lån kring millenniumskiftet. Den dryga miljonen hade genererat bra mycket mer på börsen än vad ett lån på samma summa hade kostat under samma period. Man gör bäst i att inte tänka på hur mycket rikare de hade varit idag om de hade valt en annan stategi då. Lätt att säga att de tänkte fel idag, man man får heller inte glömma att mina föräldrar ägde sitt boende under de skyhöga räntorna på 80 talet och början av 90 talet. Så man tänkte väl helt enkelt på ett annat sätt.
Jag lyxar till det ibland och kör “By design” när jag komponerar min pizza från pizzerian
Gillar när det är Räkor, lök, sparris, färska tomater, isbergssallad och kebabsås.